۷۰ درصد مدارس استان استاندارد لازم را ندارند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 169898
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۲:۴۰
معاون وزیر و رییس سازمان مدارس غیردولتی:
شاخص : معاون وزیر و رییس سازمان مدارس غیردولتی با بیان اینکه ۷۰ درصد مدارس استان استاندارد لازم را ندارند، افزود: استان قزوین در زمینه کاربری آموزشی با مشکل مواجه است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، مجتبی زینی‌وند معاون وزیر و رییس سازمان مدارس غیردولتی در نشست شورای آموزش و پرورش استان قزوین که در استانداری برگزار شد،اظهار کرد: مدارس غیر دولتی استان قزوین علی رغم کمک‌ها و برنامه ریزی‌های آموزش و پرورش، به ۱۰ درصدی رسیده است اما از میانگین کشوری عقب تر است.

وی افزود: بر اساس برنامه ریزی‌های پیش بینی شده در برنامه ششم توسعه مدارس غیردولتی استان قزوین باید تا پایان سال جاری به ۱۲درصد دست یابد.

زینی وند گفت: لازم است کارگروهی برای توسعه کمی و کیفی مدارس جهت بررسی راه‌های گسترش مدارس غیر دولتی در استان بررسی شود.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی بیان کرد: باید در خصوص پوشش دانش آموزان بازمانده از تحصیل و مدارس دانش آموزی و تقویت پایه‌های آموزشی کار گروه لازم در استان تشکیل شود.

زینی‌وند با تصریح بر اینکه ۷۰ درصد مدارس استان قزوین استاندارد لازم را ندارند، افزود: استان قزوین در زمینه کاربری آموزشی با مشکل مواجه است به طوری که بیش از ۷۵ درصد مدارس قزوین استجیاری، ۱۳ درصد نوساز و ۱۷ درصد ساختمان خریداری شده است.

وی ادامه داد: از برخی استانداران درخواست کردیم زمین‌هایی را با مساعدت شهرداری‌ها به واحدهای آموزشی اختصاص دهند که موارد بسیاری شناسایی و به اموزش و پرورش تحویل شده است اما مواردی هم داریم که مسکن و شهرسازی زمین را به آموزش و پرورش داده اما مدعیان پیدا کرده است.

این مسوول افزود: آموزش و پرورش استان قزوین از هر طرف نگاه سخت گیرانه‌ای بر مدارس غیردولتی دارد.

زینی وند تصریح کرد: موسسین آموزشی غیردولتی از نظر توسعه فضای آموزشی بار سنگینی از دوش دولت برداشته‌اند.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی گفت: فضاهای آموزشی غیر دولتی از حیث ساخت و تجهیز مدارس، یکپارچه سازی کودکان خردسال و هماهنگی ظرفیت این آموزشگاه ها در تلاش هستند تا وظیفه سنگین تعلیم و تربیت را به انجام برسانند.

وی با بیان اینکه محور توسعه در دنیای امروز آموزش و پرورش است، گفت: هر کشوری که در آموزش و توسعه منابع انسانی سرمایه گذاری کند پیشرفت خواهد کرد.

این مسوول خاطرنشان کرد: کارخانه سازی و استفاده از  اجزای فیزیکی نمی‌تواند محور توسعه باشد.

زینی وند بیان کرد: هیچ نهادی به گستردگی آموزش و پرورش در دنیا نمی‌تواند به تنهایی پاسخگوی اهداف دولت باشد.

معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس غیردولتی افزود: شورای آموزش و پرورش که متشکل از مدیریت استان، امام جمعه و ۱۶ دستگاه است باید به گونه‌ای برنامه ریزی کند که از ظرفیت‌های بومی و منطقه‌ای در جهت پیشرفت جامعه استفاده شود.

وی در انتها گفت: بر اساس آیین نامه‌ها؛ مدارس غیردولتی می‌توانند در فضاهای مسکونی و دولتی اسکان یابند و از همه ظرفیت‌های موجود برای مدارس استفاده کنند.

این مسوول تشریح کرد: در سطح کشور زمین هایی با کاربری آموزشی داریم که  نیاز به ساماندهی دارند؛ زمینی که با این کاربری در اختیار موسسین آموزشی قرار می‌گیرد صرفا جهت اهداف آموزشی است و به هیچ وجه حق فروش و تغییر کاربری آن را ندارد‌.

وی عنوان کرد: باید کارگروهی تحت عنوان تسهیلات برای استفاده از ظرفیت بانک‌ها و دستگاه‌ها برای گسترش مدارس غیردولتی استفاده شود.

انتهای پیام/ ۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار