برداشته شدن تحریمها علیه ایران تا آخر ژانویه «غیرممکن نیست» - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 86269
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۴ - ۹:۴۶
شاخص : مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی لغو تحریم ها علیه ایران تا پایان ژانویه را غیرممکن ندانست.
۳۹۱۱۲۲۸_۸۶۰

شاخص نیوز:  به نقل از رویترز، «یوکیا آمانو» که وظیفه نظارت بر توافق هسته ای ایران با قدرتهای جهانی را برعهده دارد روز چهارشنبه اعلام کرد هدف ایران برای اینکه تحریمهای اعمال شده علیه این کشور بر اساس این توافق تا آخر ماه ژانویه برداشته شود «غیرممکن نیست.»

تهران با سرعت در تلاش است تا بخش ایرانی توافقی را که ماه ژوئیه با قدرتهای جهانی به آن دست یافت و بر اساس آن تحریمهایی که اقتصاد این کشور را به شدت دچار آسیب کرده است در مقابل محدود شدن شدید برنامه هسته ای ایران به حال تعلیق درخواهند آمد بطور کامل اجرا کند.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران که شاهد آب شدن یخ های روابط کشورش با غرب بوده است روز چهارشنبه ابراز امیدواری کرد که تحریمها در ماه ژانویه برداشته شوند و به این ترتیب قبل از انتخابات ۲۶ فوریه « یکی از وعده های انتخاباتی دولت محقق شود.»

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که سازمانش باید تائید کند که ایران محدودیت های هسته ای لازم را برای اینکه تحریمها برداشته شوند اجرا کرده است به خبرگزاری رویترز گفت احتمال حصول به این ضرب الاجل وجود دارد.

آمانو در یک مصاحبه و در پاسخ به این سوال که آیا روز به اصطلاح اجرا که در آن قرار است عملیات راستی آزمایی آژانس و برداشته شدن تحریمها هر دو باهم روی دهند می تواند تا آخر ژانویه شکل بگیرد گفت:« اگر همه چیز خوب پیش رود این امر غیر ممکن نیست.»

بعد از نشست روز سه شنبه شورای حکام، آژانس اعلام کرد که امیدوار است در عرض دو تا سه هفته این محدودیت ها را به اجرا درآورد. آمانو گفت آژانس او در آن صورت به چند هفته زمان نیاز خواهد داشت تا این محدودیت ها را راستی آزمایی کند.

آمانو روز چهارشنبه تائید کرد که ایران سریعا در حال اجرای بخش خود بر اساس توافقنامه صورت گرفته با امریکا، روسیه، فرانسه، انگلیس، آلمان و چین است.

آمانو اظهار داشت :« بازرسان ما در محل هستند و بر فعالیت های آنها نظارت دارند و با گزارش آنها من می توانم بگویم که ایران با سرعت خیلی زیادی در حال انجام فعالیت های خود در این زمینه است.» با این حال مدیرکل آژانس از ارائه جزئیات در مورد این فعالیت ها خودداری کرد.

محدودیت هایی که ایران باید به اجرا بگذارد کاهش شدید شمار سانتریفیوژهای نصب شده در سایت های غنی سازی زیرزمینی این کشور ، خارج ساختن هسته رئاکتور اراک و کاهش دادن مقدار ذخیره اورانیوم غنی شده اش را شامل می شود.

آمانو افزود :« اگر سوال شما این است که آیا ایران در نظر دارد فعالیت های مربوط به خود را در یک فاصله دو تا سه هفته ای تکمیل کند می گویم من دلیلی ندارم که در مورد آن شک کنم.»
او گفت :« اگر همه چیز خوب پیش رود این کار می تواند خیلی آسان انجام گیرد اما اگر کارها درست انجام نشود زمان بیشتری خواهد برد. صحبت در این مورد دشوار است.»

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

آخرین اخبار