بودجه ۹۵؛ سرگردان بر دوراهی طرح یا لایحه - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 95937
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۴
شاخص : این روزها با توجه به فرصت 12 روزه تا پایان سال ، نه تنها لایحه بودجه سال آینده هنوز تعیین تکلیف نشده بلکه تصویب آن با اما و اگرهایی نیز همراه شده است.
download (5)

به گزارش شاخص نیوز ، بودجه ۲۶۷ هزار میلیاردی سال ۹۵ در حالی با تاخیر از پاستور راهی بهارستان شد که مجلس انتخابات ۷ اسفند را در پیش داشت و با توجه به نبود فرصت کافی، رسیدگی نهایی را به زمان پس از انتخابات موکول کرد.

روند بررسی هایی که البته از نخستین جلسه مجلس پس از تعطیلات آغاز شده اما گویا برخی نمایندگان فرصت باقی مانده را کافی نمی دانند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق در این باره می گوید: طبق جدول زمان بندی، بررسی لایحه بودجه تا پایان اسفند ماه در کمیسیون تلفیق به اتمام می رسد اما تصویب بودجه تا اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت ماه به طول خواهد انجامید.

پورابراهیمی می افزاید: می توانیم لایحه بودجه ۹۵ را نیمه اردیبهشت سال آینده در اختیار دولت قرار دهیم تا دولت نیز بتواند از نیمه دوم اردیبهشت بر اساس قانون بودجه ۹۵ عمل کند.

نمایندگان معتقدند حالا که دولت لایحه را در زمان مقرر تحویل نداده، باید برای تامین هزینه های خود در ابتدای سال جدید، لایحه چند دوازدهم ارائه دهد.

توکلی نماینده تهران در این باره می گوید: طبق ماده ۱۸۸ آیین نامه داخلی مجلس، چنانچه دولت تا تاریخ معینی بودجه راتحویل نداد باید لایحه چند دوازدهمی ارائه کند که تا به حال انجام نداده و برخی از دوستان در حال جمع کردن امضا هستند تا طرح بیاورند.

این امر موضوعی است که برغم مخالفت های اولیه، تلویحا از سوی رئیس جمهور نیز مورد تایید قرار گرفت.

اقای روحانی در نشست خبری دیروز ضمن اعلام اینکه مجلس هنوز فرصت کافی برای بررسی بودجه را دارد تاخیر را نیز به نفع مردم ندانست و گفت: اگر بنا به هر دلیلی مجلس نتواند تا پایان سال مصوبه نهایی را درباره لایحه به ما بدهد، سازوکارهایی وجود دارد که یکی از آنها این است که دولت ممکن است لایحه چند دوازدهمی ارائه کند.

۱۲ روز تا پایان سال باقی است که تنها ۷ روز آن روز کاری نمایندگان محسوب می شود.

باید دید در این فرصت باقی مانده، آیا مجلس به سرعت بودجه ۹۵ را تصویب خواهد کرد و یا اینکه راهکار لایحه و یا طرح چند دوازدهمی، سرانجام حلال این مشکلات خواهد بود.

منبع: شفاف 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

آخرین اخبار