تمایل ایتالیایی‌ها برای سرمایه‌گذاری مشترک در قزوین - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 59015
تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۴:۱۳
در نشست سفیر ایتالیا با شهردار قزوین مطرح شد
شاخص : در سفر سفیر ایتالیا به قزوین ضمن اعلام همکاری بر تمایل ایتالیایی‌ها برای سرمایه‌گذاری مشترک تاکید شد.
۱۲۳

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، پیش‌ازظهر امروز سفیر ایتالیا و هیئت همراه در شهرداری قزوین در خصوص تولید و سرمایه‌گذاری‌های مشترک با هم بحث و گفت‌وگو کردند.

شهردار قزوین در این نشست با بیان اینکه روزانه ۵۰۰ تن زباله در شهر قزوین تولید می‌شود، گفت : سایت محمد آباد برای دفع این زباله‌ها راه‌اندازی شده است و اگر با شرکت ایتالیایی وارد مذاکره شویم قصد داریم از طریق دستگاه زباله‌سوز تولید برق داشته و آن را به شهرک‌های صنعتی انتقال دهیم.

مسعود نصرتی از طرف مقابل خواست تا یک عقد خواهرخواندگی با یکی از شهرهای ایتالیا همچون میلان و سیسیلی خوانده شود.

وی همچنین بازدید هیئت تجاری و مدیران قزوینی از نمایشگاه جهانی اِکسپوی در میلان ایتالیا و حضور یک نماینده از ایتالیا در قزوین را خواستار شد.

سفیر ایتالیا در جلسه مشترک با مدیران استان قزوین هدف از حضور هیئت‌های تجاری در این سفر را را شناخت از شهر قزوین و سرمایه‌گذاری مشترک بیان کرد.

کانتاتوری (conciatori) با بیان اینکه  در پیشنهادهای همکاری خود ابتدا قزوین را انتخاب کرده‌ایم، اظهار کرد: زبان فارسی و ایتالیایی در مسیر جاده ابریشم به عنوان زبان مشترک برای مبادلات استفاده می‌شده و همچنین فضای تاریخی بازار قزوین نشان از سابقه تجارت در قزوین دارد و این‌ها می‌تواند مقدمه‌ای برای همکاری مشترک برای هر دو ملت باشد.

سفارت ایتالیا در تهران را تقویت خواهیم کرد

وی ادامه داد: قبل از تحریم همکاری‌هایی با قزوین داشته‌ایم که بیشتر در زمینه خرید و فروش ماشین آلات بوده است و ما تصمیم داریم تا این همکاری را به تولید و سرمایه‌گذاری مشترک تبدیل کنیم.

کانتاتوری همچنین با بیان اینکه ظرفیت فعالیت شرکت‌های ایتالیایی در ایران بالاتر از ظرفیت کشور ایتالیا است، خاطرنشان کرد: درنظر داریم تا سفارت را در تهران تقویت کنیم و از دفاتر کوچکتری با مدیریت هیئت‌های تجاری ایتالیا در شهرهای ایران ایجاد کنیم.

سفیر ایتالیا اعلام کرد که همکاری‌ها بسته به خواست و نیاز قزوین است و این آمادگی برای همکاری وجود دارد.

وی همچنین در مورد حضور مدیران قزوین در نمایشگاه جهانی میلان عنوان کرد: تعدادی آژانس‌های هواپیمایی انتخاب شده‌اند و آن‌ها می‌توانند با ارائه مدارکی خاص بلیط حضور در نمایشگاه را دریافت کنند.

ایتالیا و قزوین می‌توانند در زمینه کشاورزی همکاری داشته باشند

اُورسو  (hon.adolfo-urso) معاون پیشین وزیر تجارت ایتالیا هم گفت: در این سفر نمایندگانی از فعالین عرصه صنعت و بازرگانی ایتالیایی حضور دارند تا تجربیات خود را در زمینه فناوری و صنعت در اختیار ایران قرار دهند.

وی اضافه کرد: ما می‌توانیم در زمینه دانشگاهی، فرهنگی، بازیافت و انرژی‌های تجدیدپذیر همکاری خوبی داشته باشیم.

معاون پیشین وزیر تجارت ایتالیا اذعان داشت: با توجه به اینکه قزوین قطب کشاورزی است و  ایتالیا هم دومین کشور تولید کننده ماشین آلات است در این زمینه هم می‌شود همکاری داشت.

وی ادامه داد: در زمینه فرهنگی نیز با توجه به قدمت تاریخی شهر قزوین باید با خلاقیت و برنامه‌ریزی مناسب وارد شد.

آمست (amest) مدیرعامل شرکت بازیافت آمِس در ایتالیا نیز بیان کرد: این شرکت کارش بازیافت زباله‌های صنعتی است و از طریق بازیافت و سوزاندن زباله‌ها انرژی تجدیدپذیر تولید می‌کند .

برای همکاری این شرکت با ایران لازم است تا سایت‌های دفع زباله بازدید شود .

احمد پورفلاح رئیس اتاق ایران و ایتالیا هم در این نشست ابراز کرد: ایتالیا کشوری قدرتمند در اروپا است که سابقه همکاری با ایران را داشته و بعد از تحریم پنجره خود را به ایران نبست.

عضو شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی همچنین نوع همکاری‌های سابق ایران و ایتالیا  را در زمینه فولاد، چرم، سنگ و لوازم خانگی عنوان کرد.

پورفلاح ادامه داد: ایتالیا به عنوان یک کشور صنعتی می‌تواند در صنایع کوچک، متوسط و ایجاد اشتغال و به عنوان سومین کشور توریست کمک بسزایی داشته باشد.

۳ هزار واحد صنعتی در قزوین فعالیت می‌کنند

علی پرزحمت، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین هم با اشاره به وضعیت صنعت قزوین گفت: هم اکنون ۳ هزار واحد صنعتی، ۱۶۰ معدن، ۳۰ کارخانه در قزوین فعال است.

وی افزود: ۵۰ درصد از سرمایه‌گذاران کارخانه‌ها ایتالیایی هستند و عمده واردات ماشین آلات ما از این کشور است.

پرزحمت افزود: عمده صادرات از قزوین در زمینه فولاد، کود، کشمش و پلی اتیلن بوده است.

در این جلسه تصمیم گرفته شد تا امروز از سایت محم آباد و شرکت آپادناسرام بازدید شود و تا یک هفته دیگر قراردادی در زمینه‌های گردشگری، دفع زباله و دانشگاهی تنظیم و به امضای طرفین برسد.

در این نشست نشان شهروند افتخاری قزوین به سفیر ایتالیا و پورفلاح رئیس اتاق ایران و ایتالیا داده شد.

انتهای پیام/۷۲۳۱/پ۱/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

آخرین اخبار