خیلی‌ها فقط خاک می‌بینند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 53988
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۴ - ۸:۲۷
سفر به دیار نامیرا
شاخص : نقطه بگذار اینجا ابتدای راه است، نامی که هرگز نمی‌میرد، اما چگونه  می‌توان بیان کرد احساسی  را که پشت این نام است در حالی که خیلی‌ها فقط خاک می‌بینند و خاک...خوب که گوش کنی می‌شنوی صدای حاج همت را که دنبال یک یار می‌گردد، یک یار تازه نفس؛ مثل تو...!
۸۵۸۸۰۴۹۱۸۰۶۸۶۵۳۰۵۶۸۱۰۸۲۵۴۱۰۴۶

شاخصقرار بود سفرنامه‌ بنویسم، سفر به دیاری که تاکنون نه میزبان‌‌هایش را دیده‌ام و نه حتی بودنشان را نیز از نزدیک حس کرده‌ام اما هر سال برای دیدنشان لحظه شماری می‌کنم.

دقیق نمی‌دانم دنبال چه چیزی هر سال به این دیار عجیب و البته آشنا می‌روم. شاید دنبال آرامشی که در شهر و دیار خود نمی‌توان به سادگی آن را لمس کرد.

ساعت ۷ صبح ۱۸ اسفند ماه ۱۱ اتوبوس مملو از دانشجویان قزوینی شهر خود را به مقصد جنوب ترک کردند. اتوبوس ما با نام شهیدهادی انصاریان مزین شده بود و می‌توان گفت میزبان اتوبوس ما شهید انصاریان بود. مسئولین فرهنگی اتوبوس بعد از معارفه با بچه‌ها شروع به صحبت و دادن اطلاعات مقدماتی به دانشجویانی که بار اول بود ما را در این سفر همراهی می‌کردند و اطلاعاتی نیز در رابطه با سفر و مناطق عملیاتی به دوستان دادند.

تقریبا ساعت ۱۰ شب به اردوگاه شهید محلاتی رسیدیم. خستگی سفر نتوانست مانع کنجکاوی بچه‌ها شود و همه بعد از گذاشتن وسایل خود در خوابگاه‌ها به حیاط اردوگاه آمدند و شروع به دیدن از محیط کردند.

روز اول یعنی نقطه…

ساعت ۵ صبح با صدای دلنشین اذان بیدار شدیم و بعد از خواندن نماز به سمت سلف حرکت کردیم. صبحانه را خوردیم و دانشجویان به سمت اتوبوس‌ها حرکت کردند. حال عجیبی داشتم انگار کسی را که سال‌ها ندیده‌ای و حتی وجودش را حس نکرده‌ای تو را فرامی‌خواند و تو بی‌تابی تا زودتر به او برسی.

rahiyan6

هر سال همین حال و هوا در وجودم می‌پیچد نمی‌دانم چرا این حال را فقط اینجا می‌توانم پیدا کنم و هرچه در شهر خود می‌جویم نمی‌یابم.

ایستگاه اول هویزه بود. جایی که میزبان ما شهید علم‌الهدی و یارانش بودند که پرکشیدند و دعوت حق را لبیک گفتند. به راستی شهدا زنده‌اند چیزی که همواره در طول سفر آن را احساس می‌کردم.

آفتاب مستقیم می‌تابید اما کسی متوجه نبود گویی کسی در این عالم نبود و بچه‌ها با شوق به صحبت‌های راوی گوش سپرده بودند و همزمان اشک از چشمانشان جاری بود…

ایستگاه دوم طلائیه بود. بعد از برگزاری نماز و صرف ناهار به سمت این منطقه عملیاتی حرکت کردیم.

می‌توانستیم حضور همت را حس کنیم که با  رویی خوش به تک، تک دانشجویان خوش آمد می‌گفت.

و اما طلائیه…

چرا  نمی‌توانم هیچ وقت جمله‌ای را در وصف اینجا بیابم. جایی که شهید حسین خرازی دست خود را در راه حق هدیه کرد و جایی که محمدابراهیم همت سر خود را داد تا همچون مولایش حسین(ع) بی‌سر وارد بهشت شود…

۶۳۵۲۹۱۰۵۷۴۶۷۲۳۹۶۵۱

متاسفانه غروب زیبای طلائیه را از دست دادیم و بعد از روایت به مقصد سوم یعنی معراج شهدا رفتیم.

وقتی به معراج رسیدیم تقریبا شب شده و خیلی شلوغ بود. به هر سختی بود نماز را به جماعت خواندیم و بعد نماز فرصت زیادی نداشتیم و باید برای رسیدن به رزمایش سریع‌تر حرکت می‌کردیم.

دل کندن از این مردان بی‌نام آسمانی برایمان سخت بود. اما ناچار به سمت اتوبوس‌ها آمدیم.

در بین راه متوجه شدیم که راننده مسیر را اشتباه رفته است. وقت کافی برای بازگشت و ادامه راه نداشتیم پس به ناچار راهی اردوگاه شدیم. اما بار دیگر قسمت شد به شهدای معراج سر بزنیم اما این‌بار خیلی خلوت بود و می‌توانستیم یک دل سیر با شهدا درددل کنیم.

روز دوم یعنی سر…

ایستگاه اول گمرک بود جایی که برای اکثر دانشجویان تازگی داشت. شاید به‌خاطر محیط جدید و تغییراتی که پیدا کرده بود کمتر کاروان‌ها را به اینجا می‌آورند. حتی اینجا هم می‌توانستیم بودن آن مردان خدایی را در کنار خود حس کرد.

 به راستی چگونه باید رفتن شهدا را جبران کرد؟

کاش می‌فهمیدیم که برای وجب به وجب خاکمان چه قدر خون از دست داده‌ایم؛ چند خانواده بی‌سرپرست شده و چند خانواده پرستار پدری جانباز و شاید هم مادری تنها شده‌اند.

IMG_0363_2

یکی از همسفرهای اتوبوس ما خانومی تقریبا ۵۰ ساله بود. برایم بودنش در کنار ما کمی عجیب به نظر می‌آمد. تا اینکه از دوستان شنیدم پرستار دوران جنگ بوده و مدتی نیز همرزم شهید چمران بوده است. کمی که گذشت خانوم قیصری همان رزمنده و جانباز و البته پرستار جبهه‌ها در میان جمع ما ایستاد و شروع به صحبت و گفتن خاطرات خود از آن دوران کرد.

می‌شد از چشمانش فهمید که تا چه حد گفتن این خاطرات برایش سخت است… اما باید می‌گفت تا بچه‌ها می‌فهمیدند از دست داده‌ایم تا امروز را به دست آورده‌ایم.

ایستگاه بعدی علقمه بود. و باز هم حال و هوایی غریب و شاید هم کمی عجیب… بچه‌ها دیگر با هم صحبت نمی‌کردند و بیشتر سعی می‌کردند از محیط استفاده کنند. فکر می‌کنم آن‌ها هم به این نتیجه رسیده بودند که مانند اینجا را نمی‌توان در دیار خود یافت.

بعد صرف ناهار در علقمه به سمت اتوبوس‌ها رفتیم و به دلیل اینکه یکی از اتوبوس‌ها خراب شده بود تعدادی از بچه‌ها به اتوبوس ما اضافه شده بودند و به نوعی همه سعی می‌کردند تا میزبان خوبی برای میهمانانمان باشند.

آخرین ایستگاه، روز دوم شلمچه بود. جایی که حسین خرازی و یارانش به آرزوی دیرین خود رسیدند. جایی که قطعه‌ای از بهشت بوده و خاک آن به راستی مقدس است.

هر کدام از بچه‌ها گوشه‌ای را انتخاب کردند و به نظاره غروب آفتاب از زاویه شلمچه شدند. گویی نقاشی خدا بود. به حدی زیبا بود که آدم دلش نمی‌آمد ثانیه‌ای بر چشم برهم زدن چشم از آفتاب گیرد…

بعد از اقامه نماز در شلمچه به سمت اردوگاه حرکت کردیم و بعد از صرف شام بچه‌ها از خستگی زیاد به خواب رفتند.

۱۰۰۰ (۶۱)

روز سوم یعنی خط…

صبح وقتی به سمت اتوبوس‌ها می‌رفتیم بچه‌ها کمی گرفته بودند شاید به‌خاطر اینکه روز آخر بود. شاید خیلی‌ها مثل من آرزو داشتند باز هم میهمان شهدا باشند و کاش باز هم دعوتمان کنند.

اینبار ایستگاه اول کانال کمیل بود و میهمان ابراهیم هادی بودیم. نمی‌دانم کجا ایستاده بود ابراهیم اما حضورش را حس میکردم؛ به راستی کجاست این پرستوی گمنام کانال کمیل…

شهیدی که الگوی مناسبی برای جوانان امروزمان است. اسوه مردانگی و اخلاص که هرکاری می‌کرد تنها برای خدا بود و بس.

ایستگاه بعد فکه بود. بعد از ناهار و نماز به سمت منطقه رفتیم. بچه‌ها مشغول بازی با خاک‌های رمل فکه شده بودند و راویان مشغول روایت بودند اما از نظر من اینجا  نیازی به روایت ندارد. خاک‌های اینجا خود بهترین راویان هستند. چشم و قلب شهدا با خاک‌های رمل اینجا عجین شده است. حال و هوای بچه‌ها به قدری عجیب بود که حتی به اطراف خود توجهی نداشتند حتی به راوی.

اینجا جایی‌ است که آوینی به آسمان پیوست. اینجا جایی‌ است که ۱۰ها شهید دیگر با لب تشنه به دعوت پروردگارشان لبیک گفتند و به آسمانی‌ها پیوستند.

n00000898-r-b-008

ایستگاه بعد و البته ایستگاه آخر فتح المبین بود.

به دلیل کمبود وقت جایی برای روایتگری نماند و بعد از نماز به سمت اتوبوس‌ها حرکت کردیم. اما گویی سیراب نشده بودند هرکسی به نحوی سعی می‌کرد دیرتر سوار شود تا از آخرین ایستگاه بتواند بیشترین استفاده را کند.

زمان به سرعت سپری می‌شد. در چشم برهم زدنی روز چهارم فرا رسید و همه به سمت اتوبوس‌ها به مقصد قزوین سرازیر شدند. اثری از شور و حال روزهای اول نبود و دانشجوها با خود زمزمه می‌کردند کاش میشد زمان بیشتری می‌ماندیم… دم دمای غروب افتاب بود که حاج اقا به سمت پشت اتوبوس امد و شروع کرد صحبت برای بچه‌ها بعد کمی از امام حسین(ع) و دختر سه ساله‌اش روضه خواند و اشک‌های بچه‌ها روانه شد.

باز هم همان حال عجیب به سراغم آمد به خصوص وقتی راوی از حضرت رقیه خواست تا همه ما را تا سال بعد به زیارت پدربزرگوارشان دعوت کند. نمی‌دانم چرا به دلم نشست.

دقایقی نگذشته بود که با روای اتوبوس ما تماس گرفتند و گفتند اتوبوس ۱۱ بین اتوبوس‌ها انتخاب شده تا یک نفر به قید قرعه به کربلا فرستاده شود.

همه بچه‌ها دل در دلشان نبود تا قرعه کشی زود تر انجام شود؛ در این بین نام یکی از بچه‌های خوب اتوبوس توسط خانم قیصری انتخاب شد.

گویی باورش نمی‌شد و با بهت به دوستانش نگاه می‌کرد. بچه‌ها هم حال و هوایی مانند او داشتند و شاید دل بعضی‌ها هم شکست از اینکه چرا نام آن‌ها درنیامده است.

در بین اشک‌های بچه‌هاخانم قیصری چیزی را در گوش مسئول اتوبوس گفت و ایشان در ابتدا با بهت اما کمی بعد رو به بچه‌ها کرد و گفت نمی‌دانم چه بگویم اما بالاخره گفت خانوم قیصر در حال حاضر به من گفتند که هزینه تمام بچه‌ها را برعهده می‌گیرد تا همه بچه‌های این اتوبوس را به کربلا بفرستند.

سکوت اتوبوس را فراگرفته بود اما کمی بعد تنها صدای گریه بچه‌ها به گوش می‌رسید. باور کردنش کمی سخت بود اما نه  برای من که هرسال معجزه را از این شهدا می‌بینم یعنی هیچ سالی دست‌هایم را خالی نمی‌گذارند…

اتوبوس تقریبا ساعت ۱۲شب به قزوین رسید و بچه‌ها با دستانی پر به خانه‌ها بازگشتند.

مسافرت «نقطه سر خط» سال ۹۳ نیز به پایان رسید و کاش می‌توانستیم به عقب برگردیم و دوباره روز اولی باشد که عازم جنوب می‌شدیم….

انتهای پیام/۸۰۰/ی۱/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

آخرین اخبار