Iranjb.ir

داستانی عبرت آموز از ضرغامی+ اینستاپست - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 117887
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۵
شاخص : عزت الله ضرغامی در صفحه اینستاگرامش مطلبی در رابطه با ترس از افکار عمومی منتشر کرد.
۵۳۶۸۵۷۸_۵۳۶

به گزارش شاخص نیوز؛ سید عزت الله ضرغامی  رئیس اسبق رسانه ملی ضمن  روایت داستانی از حضرت موسی (ع)،در رابطه با  ترس از افکار عمومی مطالبی گفت و عنوان کردافکار عمومی اگر علیه فرد یا موضوعی شکل گرفت؛ نگران کننده و بعضاً غیرقابل جبران است.

وی نوشت:
ترس از افکار عمومی!
مرحوم آقای سلحشور، فیلمنامه حضرت موسی(ع) را به طور کامل به رشته تحریر درآورد. امیدوارم روزی این سریال آموزنده قرآنی تولید و پخش شود.
عکس مربوط به بازدید من از پشت صحنه سریال یوسف پیامبر(ع) در سال ۸۴ است.
در مواجهه موسی با جادوگران، ابتدا آنان سحر کردند و ریسمانها و عصاهایشان را انداختند که مانند مار به حرکت درآمدند و موسی ترسید!
قرآن در این زمینه می‌ فرماید : «فاوجس فی نفسه خیفه موسی» در آن حال موسی در دل خویش سخت بترسید.(طه ۶۷)
خداوند به او فرمود: نترس! پس به اذن پروردگار عصایش را انداخت و تبدیل به اژدها شد و همه‌ی آنچه ساحران ساخته بودند، یکجا بلعید! به گونه‌ای که جادوگران زودتر از بقیه ایمان آوردند و به سجده افتادند و بعد هم به شهادت رسیدند!
علی(ع) در نهج البلاغه می‌فرمایند: ترس موسی از جان خود نبود؛ بلکه ترسید تا مردم فریب بخورند!! به تعبیر امروزی موسی از افکار عمومی ترسید!
.
***پی نوشت***
.
افکار عمومی اگر علیه فرد یا موضوعی شکل گرفت؛ نگران کننده و بعضاً غیرقابل جبران است. یا باید عصای موسی بیاید و معجزه کند و یا باید با حساسیت و دقت فراوان شبهات شکل گرفته را پاسخ داده و افکار عمومی را قانع کرد.
امروز رسیدگی و صدور حکم قضائی برای پرونده‌های خاص و مورد توجه افکار عمومی به راحتی امکان‌پذیر نیست. هم امکان تصمیم‌گیری آزادانه و عادلانه ممکن است از قاضی سلب شود و هم عدم اقناع و رضایت عمومی؛ می‌تواند موجب بروز آسیب‌های جبران ناپذیر اجتماعی و سلب اعتماد مردم به حاکمیت شود.
مسئولیت حاکمیت و به ویژه دستگاه قضائی در عصر فضای مجازی به مراتب سنگین‌تر و پیچیده‌تر از گذشته است.
رسیدگی سریع و خارج از نوبت به پرونده‌های خاص؛ جلوگیری از رسانه‌ای شدن مراحل دادرسی که بعضاً توسط مسئولان قضائی انجام می‌گیرد! قاطعیت در صدور حکم؛ شفافیت و اطلاع رسانی به موقع و مرزبندی بین متهم خاص و بخش‌های حاکمیتی، توسط نخبگان و صاحبان تریبون از طیف‌های مختلف سیاسی؛ ضرورت امروز جامعه است.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

آخرین اخبار