مسجد جامع عتیق قزوین از شاهکارهای هنر ایرانی
کد خبر: 97988
تاریخ انتشار: ۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۴
کارشناس میراث فرهنگی در گفتگو با شاخص تاکید کرد:
شاخص : کارشناس میراث فرهنگی با بیان اینکه مسجد جامع قزوین یکی از کهن‌ترین و کم نظیرترین مساجد ایران به شمار می رود گفت: این مسجد دارای پنج کتیبه نفیس گچ بری شده به خطوط ثلث، نسخ و کوفی است که از شاهکارهای هنر ایرانی محسوب می شود.
جاهای-دیدنی-قزوین-مسجد-جامع-قزوین-۵

مجتبی عباسی صبح امروز در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار فرهنگ و هنر شاخص، با بیان اینکه مسجد جامع قزوین یکی از کهن‌ترین و کم‌نظیرترین مساجد ایران به شمار می رود، اظهار کرد: بنای مسجد جامع عتیق قزوین طبق شواهد تاریخی مربوط به قرن دوم بوده و تا قرن معاصر اتفاقات ساخت و سازی گوناگونی در آن رخ داده است.

کارشناس میراث فرهنگی ابراز کرد: از آنجا که مسجد جامع در شهرسازی اسلامی به عنوان مرکز شهر محسوب می‌شود اساسا در هر دوره‌ای از تاریخ سعی شده بهترین معماری و طراحی‌ها را در آن داشته باشند.

وی افزود: بررسی‌های تاریخی نشان می‌دهد این مسجد آتشکده‌ای پیش از اسلام بوده و اکنون شالوده آن بر روی آتشکده بنا شده است.

۱۳۹۳۰۱۰۴۱۳۳۸۰۷۹۷۸۲۴۰۵۴۹۴

عباسی توضیح داد: مسجد جامع کبیر قزوین دارای معماری ۴ ایوانه است که ساخت هر کدام به یک دوره از تاریخ برمی‌گردد و باشکوه‌ترین بخش آن گنبد خانه مسجد می‌باشد که ۵ کتیبه تزئینی مختلف بر آن نقش بسته که کل سوره مبارکه بقره بر آن حکاکی شده است.

این کارشناس خاطرنشان کرد: شیوه‌های معماری و هنرمندی ادوار مختلف را می‌توان در این مسجد مشاهده کرد “مقصوره کهن” یا “طاق هارونی”، قدیمی‌ترین بخش از بنای جامع عتیق قزوین است که به دهلیز ورودی آن متصل بوده و توسط هارون الرشید در سال ۱۹۲ هجری قمری بنا شده است.

کارشناس میراث فرهنگی ادامه داد: گنبد آجری دوپوش و شبستان جنوبی مسجد به وسیله امیر خمارتاش عمادی در سال های ۵۰۰ تا ۵۰۹ هجری قمری بنا شده و دارای پنج کتیبه نفیس گچ‌بری شده به خطوط ثلث، نسخ و کوفی است که از شاهکارهای هنر ایرانی محسوب می شود.

۱۱۱۳

وی یادآور شد: ایوان شمالی و مناره‌های کاشی‌کاری شده نفیس مسجد در دوره شاه طهماسب ساخته شده و ایوان جنوبی در زمان شاه عباس دوم به مدخل مقصوره خمارتاشی ملحق شده و ایوان غربی نیز به دستور شاه سلیمان صفوی بنا گشته است.
عباسی اذعان داشت: از ویژگی‌های ممتاز این مسجد علاوه بر داشتن هشت شبستان بزرگ در چهار طرف حیاط، یک شبستان زیرزمینی در ضلع جنوب غربی مسجد است که بنای آن توسط سعدالسلطنه در روزگار قاجار پایان یافته است.

کارشناس میراث فرهنگی اضافه کرد: یک مظهر قنات خمارتاشی هم در وسط حیاط وجود دارد که در کاوش‌های سال جاری کشف گردیده و در حال احیاء است.

۹۷۴۹۵۶۹۴۱۲۹۵۰۲۳۲۶۰۹۰

این کارشناس در ادامه گفت: چند کتیبه سنگی در ایوان جنوبی وجود دارد که مربوط به دوره صفوی و قاجاری است و در این ایوان موقوفات و لوازم مربوط به مسجد حفظ می‌شود.

وی عنوان کرد: زمانی که در دوره قاجاریه مسجد النبی ساخته شد مرکزیت مسجد جامع عتیق به این مسجد منتقل و به مرور نسبت به این بنای تاریخی بی‌توجهی می‌شود، همچنین این قسمت از شهر هم مرکزیت خود را از دست می‌دهد.

۱_IMAGEB4

کارشناس میراث فرهنگی ابراز کرد: می‌شود گفت این مسجد همچنان زنده و پویا بوده چرا که ساخت و ساز در آن ادامه دارد و کارگاه‌های آموزشی و مطالعاتی دانشجویان و کتابخانه عمومی آن دایر است.

عباسی با بیان اینکه مسجد جامع عتیق همیشه در فهرست بازدید توریست‌هایی است که به شهر قزوین سفر می‌کنند، گفت: مسجد جامع تاریخی قزوین به چند دلیل جزء بناهای شاخص کشور محسوب می‌شود، کاشی کاری هفت رنگ و نوع کتیبه‌های منحصر به فرد از جمله این ویژگی‌ها است.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

آخرین اخبار