معافیت از مالیات تنها با تسلیم کردن اظهارنامه مالیاتی در مهلت مقرر امکان‌پذیر است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 63175
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۴ - ۴:۳۱
مدیر کل امور مالیاتی استان قزوین:
شاخص : مدیرکل امور مالیاتی استان قزوین با تاکید بر تحویل به موقع اظهارنامه مالیاتی گفت: هچ معافیتی برقرار نمی‌شود مگر با تسلیم به موقع اظهارنامه و این امر را نباید به روزهای پایانی واگذار کرد.
IMG_8720

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، مصطفی پورامیدی مدیرکل امور مالیاتی استان قزوین پیش از ظهر امروز به مناسبت هفته مالیاتی در نشست با جمعی از اصحاب رسانه با توجه به شانزدهم تا بیست و سوم تیر ماه به نام هفته مالیاتی اظهار کرد: اقتصاد مقاوتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری است که به تاثیر مالیات و اقتصاد برای دولت‌مردان و جایگاه مالیات و امور مالیاتی تاکید دارد و نقش آن را بسیار برجسته و پررنگ می‌کند.

این مسئول با اشاره به کلام رهبری مبنی بر اینکه «پرداخت مالیات یک فریضه است و عدم پرداخت مالیات جرم است»، گفت: برای تقویت جایگاه سازمان مسئله مالیات باید با اطلاع‌رسانی مناسب فرهنگ‌سازی شود.

پورامیدی با اشاره به تامین ۵۵ درصدی هزینه‌های جاری و تامین ۹۰ درصدی درآمدهای استانی از صندوق مالیات خاطرنشان کرد: مردم و مؤدیان باید نگاه مثبتی از پرداخت مالیات داشته باشند چراکه بخشی از توسعه خدمات شهری و بهداشت به درآمدهای مالیاتی برمی‌گردد.

مدیرکل امورمالیاتی استان قزوین تیر ماه را فصل تسلیم اظهارنامه مالیاتی عنوان کرد و افزود: عمده مؤدیان سازمان شامل بند «ج» می‌باشند که موظفند اظهارنامه مالیاتی خود را تحویل دهند و تاکید کرد: اظهارنامه باید در وقت تعیین شده تسلیم شود در غیر این‌صورت مشمول ۱۰ در صد جریمه خواهند شد که البته این نرخ برای مشاغل بند «الف» و «ب» چهل درصد می‌باشد.

مردم نباید تسلیم اظهارنامه مالیاتی را به ساعت‌های پایانی واگذار کنند

وی طبق قانون و تبصره برنامه پنجم تاکید کرد: هیچ معافیتی برقرار نمی‌شود مگر اینکه اظهارنامه مالیاتی در مهلت مقرر تسلیم شده باشد.

این مسئول با توجه به مطلوب نبودن آمار گذشته اظهارنامه‌های اطلاعاتی تاکید کرد: مردم نباید تسلیم اظهارنامه را به ساعت‌های پایانی واگذار کنند چرا که به علت الکترونیکی بودن سامانه این سازمان ممکن است با مشکلات سیستمی و اینترنتی مواجه شوند.

پورامیدی اضافه کرد: این سازمان برای رفاه مؤدیان با تعدادی از دفاتر پستی، دفاتر پیشخوان و کافینت‌ها قراردادهایی را تنظیم و با قراردادن مستندات و آموزش لازم شرایط را برای مؤدیان فراهم کرده‌ است.

مدیرکل امورمالیاتی استان قزوین عنوان کرد: آنلاین بودن کارکنان امور مالیاتی تا پایان تیرماه و تمدید مهلت پیش ثبت‌نام امورمالیاتی تا سی و یکم تیرماه را از نگاه مثبت سازمان به مؤدیان است.

وی تصریح کرد: بعضی مؤدیان مثل شرکت‌های مسکن، اعتبارات کارگری، کارمندی و دانشجویی طبق قانون معاف هستند اما برای معافیت حتما باید اظهارنامه مالیاتی خود را تحویل دهند.

این مسئول پایه معافیت قانونی برای سال جاری را تا سقف ۱۲ میلیون تومان عنوان و تاکید کرد: اگر یک مؤدی سقف درآمدش به حد معافیت تعیین شده نرسد در صورت عدم تحویل اظهار نامه مالیاتی مشمول دو میلیون و سیصد و پنجاه هزار تومان مالیات خواهد شد.

پورامیدی با اشاره به مقام اول امضای الکترونیکی استان قزوین؛ دستیابی سریع به مالیات و مطالعه پرونده به صورت شفاف را از محاسن دانست و تصریح کرد: ما هر شغل را در جایگاه خودش نسبت به درآمدش می‌سنجیم.

مدیرکل امورمالیاتی استان قزوین از سهم بیشتر مالیات بر ارزش افزوده نسبت به سهم مستقیم خبر داد و ابراز کرد: اخذ مالیات  در سال ۹۳، ۳۶  درصد نسبت به سال ۹۲ رشد داشته است.

وی افزود: از ۹ درصد ارزش افزوده تعلق یافته ۵ درصد به مالیات، ۳ درصد به عوارض و یک درصد باقی مانده به بهداشت و سلامت اختصاص می‌یابد.

مدیرکل امورمالیاتی استان قزوین با تاکید بر عدم اخذ شماره اقتصادی به منظور عدم تسلیم اظهار نامه مالیاتی اظهار کرد: اظهارنامه باید با داشتن شماره اقتصادی تسلیم شود در غیر این‌صورت مشمول معافیت نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه جایگاه مالیات یک جایگاه ملی است، اذعان داشت: این مقوله متعلق به همه مردم است و درآمد آن به خزانه دولت می‌رود و برای جامعه مصرف می‌شود.

این مسئول طرح جامع مالیاتی را مانعی برای فرار مالیاتی دانست و افزود: نصب صندوق مکانیزه از مزایای این طرح است و هزینه صندوق هر چه باشد از درآمد سالانه کسر می‌شود.

انتهای پیام/۱۰۰۳/پ۱/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

آخرین اخبار