اماکن و معابر عمومی در قزوین مناسب معلولان نیست
کد خبر: 109644
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۰
دختر هنرمند قزوینی:
شاخص : دختر هنرمند قزوینی گفت: زمانی که یک معلول نمی‌تواند به راحتی از وسایل نقلیه عمومی استفاده کند باید به ناچار هزینه زیادی برای حمل و نقل پرداخت نماید که این موضوع با این درآمد کم امکان‌پذیر نیست.
images

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، سال ۱۳۸۵ رویدادی تأثیرگذار برای دختران کشورمان اتفاق افتاد و شورای عالی انقلاب فرهنگی، براساس پیشنهاد فرهنگسرای دختران، روز مبارک تولد حضرت فاطمه معصومه(س)، کریمه اهل بیت را به عنوان «روز ملی دختران» تصویب و اعلام نمود.

جدای از سهم مهم دختران در بافت جمعیتی جامعه، می‌توان به جایگاه و نقش دختران در فرهنگ عمومی کشورمان اشاره کرد که پیوسته سلامت و توانمندی فرهنگی و اجتماعی خود را، به پرورش دختران آگاه، توانمند، الگو و عفیف وابسته می‌داند.

چه بسا دخترانی که با وجود استعدادهای بسیار و تنها به دلیل نقص جسمی، توانایشان در بین مردم به باور نرسیده و همواره آن‌ها را نادیده می‌گیرند و حمایت به موقع و کافی از این قشر از جامعه که معلولیت را محدودیت نمی‌دانند، می‌تواند به شکوفا شدن استعدادهای پنهان و بسیار آنها کمک شایانی کند.

معصومه ابوالحسنی یکی از دختران توانمند قزوینی که معلول قطع نخاعی است در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، در مورد خود چنین اظهار کرد: دارای مدرک دیپلم کامپیوتر هستم و به طور مادرزادی به معلولیت نخاعی مبتلا شده‌ام.

وی در ادامه تصریح کرد: بین دختران معلول و عادی شاید از نظر ظاهری تفاوتی وجود داشته باشد اما از لحاظ فکر و اندیشه که بزرگ‌ترین مشخصه بشری است تمایزی وجود ندارد.

این معلول با اشاره به اینکه در زمینه کارهای هنری فعالیت دارد، گفت: من کارهای هنری بسیاری داشتم که با گذر زمان از بورس افتادند و هم اکنون حدود ۵ سالی‌ست به کار چرم دوزی مشغول هستم.

۶۲۴۱۸۰_۴hOb5RNp

ابوالحسنی با بیان اینکه عضو هنرکده کانون توانا است، عنوان کرد: کانون توانا محصولات چرمی تولیدی معلولین را دریافت کرده و کار بازاریابی را نیز خود عهده‌دار شده و ما دغدغه فروش محصولات خود را نداریم و ماهانه حقوق دریافت می‌کنیم.

وی بیان کرد: درآمد ماهانه هر چند مبلغ قابل توجهی نیست اما موجب شده از نظر مالی متکی به خود باشیم.

این دختر جوان با اشاره به اینکه دختران معلول در جامعه محدودیت‌هایی دارند، ابراز کرد: مشکلات و موانع بسیاری بر سر راه زندگی ما وجود دارد اما سعی دارم با تلاش خودم محدودیت‌ها را کنار زده تا کمتر حس شوند، چرا که من نیز عضوی از جامعه هستم و خود را کمتر و جدا از دیگر دختران نمی‌بینم.

ابوالحسنی با بیان اهداف خود برای آینده گفت: همه افراد به امیدی زنده هستند و برای آینده خود اهدافی دارند، من نیز اهدافی برای پیشرفت کارها و موفقیت در فعایت‌های ورزشی دارم.

IMG09452148

وی با اشاره به اینکه یکی از علاقه مندان به ورزش به ویژه بسکتبال است، عنوان کرد: تصمیم داشتیم تیمی از بانوان برای مسابقات بسکتبال با ویلچر تشکیل دهیم و ۶ ماه نیز در این زمینه کار کردم اما با وجود تلاش‌های بسیار محقق نشد.

این معلول در ادامه با بیان اینکه سنگ اندازی‌ها مانع ادامه حرکت شد، ابراز کرد: چون در قزوین بسکتبال با ویلچر برای بانوان نداریم با محدودیت‌هایی مانند نبود امکانات و ویلچر مواجه شدیم.

ابوالحسنی با بیان اینکه معلولین نباید امید و تلاش خود را از دست دهند، گفت: معلولان نیز به عنوان شهروند در این جامعه حقی دارند، هیچ‌گاه جامعه در بیرون بردن ما از خانه تلاش نخواهد کرد و تا زمانی که خودمان نخواهیم و تلاشی نکنیم اتفاقی نمی‌افتد.

وی افزود: ما باید با تلاش، خود را اثابت و توانایی‌هایمان را به جامعه معرفی کنیم.

این معلول با اشاره به اینکه دولت نیز باید از طریق رسانه‌ها دید مردم را نسبت به معلولین باز کند، تصریح کرد: با فرهنگ‌سازی اینکه معلولین را جدا از مردم و به دید افراد قابل ترحم نگاه نکنند، ضروری است و می‌توان با جرات گفت بسیاری از آن‌ها در زمینه علمی، هنری و فرهنگی توانایی زیادی دارند که باید از طریق تلویزیون و رسانه‌های عمومی عنوان کرد.

ابوالحسنی با خطاب قرار دادن مسئولین عنوان کرد: تا زمانی که دولت نخواهد ما را بپذیرد و معلول را به چشم حقیری ببیند، باورها نیز تغییر نمی‌کند و نمی‌توان از مردم توقع دیگری داشت.

وی با ابراز تاسف در خصوص نبود امکانات ویژه معلولین در مکان‌های عمومی، گفت: شاید وضعیت در پایتخت مقداری بهتر باشد اما زمانی که یک معلول نمی‌تواند به راحتی از اتوبوس و وسایل نقلیه عمومی استفاده کند و به ناچار هزینه زیادی را باید بابت آن باید پرداخت کند و یا وقتی که از مکان‌هایی مانند سینما و پارک‌ها بهره‌مند نشود، دچار سرخوردگی می‌شود و این موانع او را دل‌سرد می‌کند.

n00154374-b

این معلول در پایان عنوان کرد: افرادی که معلولیت جسمی دارند باید با خود باوری و توکل به خدا کارها را به پیش ببرند تا در عمل نیز شاهد پیشرفت خود باشند.

انتهای پیام/۷۰۰

مطالب مرتبط

یک پاسخ به “اماکن و معابر عمومی در قزوین مناسب معلولان نیست”

  1. یک همشهری می‌گه:

    برای این هنرمند توانمند آرزوی موفقیت و سربلندی روزافزون دارم.

پاسخ دهید

آخرین اخبار