نقش مهم رسانه‌ها در نهادینه کردن فرهنگ وقف/ استان قزوین جایگاه ویژه‌ای در وقف کشور دارد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 85582
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۷:۱۰
مدیرکل اوقاف و امور خیریه قزوین تاکید کرد:
شاخص : مدیرکل اوقاف و امور خیریه قزوین با اشاره به نقش رسانه‌ها در نهادینه کردن فرهنگ وقف، گفت: استان قزوین پیشینه تاریخی و رتبه اول  در امر وقف دارد.
۸۵۸۸۰۸۴۲۲۵۱۴۹۵۶۹۲۹۱۳۳۱۲۲۰۵۰۲

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، حجت الاسلام مصطفی نوروزی مدیرکل اوقاف و امور خیریه قزوین صبح امروز در همایش وقف و رسانه که در سالن اجتماعات اداره کل دادگستری برگزار شد، با اشاره به نقش مهم رسانه‌ها در حوزه وقف اظهار کرد: برگزاری جلسات و همایش‌ها در زمینه گسترش فرهنگ وقف بدون همکاری و حضور اصحاب رسانه نتیجه‌ای نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه انسان‌ها در عصر انفجار اطلاعات زندگی می‌کنند، اظهار کرد: اقشار مختلف مردم تحت تاثیر اخبار و رسانه‌ها قرار دارند و نقش مهم اصحاب رسانه در نهادینه کردن فرهنگ پسندیده وقف قابل چشم‌پوشی نیست.

این مسئول اضافه کرد: وقف یک مقوله جهانی بوده و فراتر از مرزهای ایران هم وجود دارد چرا که در همه کشورهای مسلمان و حاشیه خلیج فارس برای رسیدگی به امور اوقاف، وزارتخانه تعیین شده است.

فرهنگ سازی وقف در کشور ضعیف است

نوروزی با تاکید بر اینکه روند فرهنگ‌سازی وقف در کشور مطلوب نیست، گفت: وقف در ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کاربرد بالایی دارد، در برخی کشورها مشکلات جامعه با درآمدهای حاصل از امور وقفی برطرف می‌شود.

مدیر کل امور وقف قزوین با بیان اینکه مسئولین و اصحاب رسانه باید به مسئله وقف به عنوان یک وظیفه شرعی نگاه کنند، اذعان کرد: استان قزوین پیشنه تاریخی و رتبه اول در امر وقف دارد چرا که باور اعتقادی مردم قزوین را می‌توان در موقوفه مرحومه “خدیجه بنت” بدیعا به عنوان قدیمی‌ترین وقف در کشور شاهد بود.

وی عنوان کرد: استان قزوین با داشتن ۲۳۰۰ موقوفه  و تعداد ۲۵هزار رقبه برای این موقوفات با درآمد نسبتا بالا جایگاه خوبی در سطح کشور قرار دارد که برای حفظ و گسترش این رتبه نیازمند توجه جدی همه رسانه‌ها هستیم.

این مسئول با بیان اینکه بیشترین نیات موقوفات در سطح کشور و استان قزوین مربوط به حضرت سیدالشهدا است، گفت: در طول تاریخ و زمان رضاخان پهلوی که عزاداری‌ها را ممنوع کرده بودند مردم با موقوفه‌های مخصوص سیدالشهدا یک وقف سیاسی انجام دادند.

نوروزی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه در زمان تحریم اقتصادی موقوفات می‌توانند نیازهای جامعه را برطرف کنند، تصریح کرد: در این حوزه فعالیت‌های بنیادی شروع شده و در سال جاری حدود ۷۰ وقف در استان به ثبت رسیده است.

مدیر کل امور وقف قزوین با بیان اینکه امر وقف در زمینه‌های قرآنی و حوزه علمیه ضعیف است، گفت: طرح‌های مهر تندرستی ویژه دارو و درمان بیماران صعب العلاج، مهر تحصیلی برای حمایت از دانش‌آمزان نیازمند و تهیه جهیزیه برای خانواده‌های بی‌بضاعت از جمله اقدامات اوقاف و امور خیریه استان به شمار می‌روند.

نوروزی با اشاره به ۳ راهبرد اساسی که از سوی مقام معظم رهبری در حوزه وقف تبیین شده است، بیان کرد: توسعه، حفظ و نگهداری موقوفات موجود و ایجاد وقف‌های جدید این ۳ راهبرد اساسی هستند که باید به آن‌ها توجه ویژه شود.

در پایان این مراسم از تعدادی اصحاب رسانه تقدیر و تشکر به عمل آمد.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

آخرین اخبار