فضای‌مجازی خلاء اندیشه در جامعه را پر نمی‌کند
کد خبر: 107028
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۱
نویسنده قزوینی عنوان کرد:
شاخص : نویسنده کتاب روبیک گفت:مرز بین فضای مجازی و مطالعه رسانه‌های مکتوب را باید تفکیک کرد؛ شبکه‌های مجازی مزایای کمتری دارند و هرگز نمی‌توانند جای خالی کتاب‌ها در زندگی امروز را پر نماید.
download

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر شاخص، فرهنگ و ادبیات دفاع مقدس مقوله‌ای است که به‌راحتی نمی‌توان از کنار آن عبور کرد و در واقع کار کردن در حوزه دفاع مقدس یک سرمایه‌گذاری اجتماعی است؛ همه باید در حوزه دفاع مقدس و پاسداری از خون شهدا و ترویج فرهنگ ایثار و پایداری خود را مسئول بدانند و به طور یقین نویسندگی از جمله کارهای ارزشمند در این حوزه است.

منوچهر رضایی رزمنده روزهای مقاومت و شهادت که در حال حاضر نویسنده دفاع مقدس است؛ وی در کنار نوشتن داستان‌های کوتاه به صورت اشتراکی در کتاب‌های برگزیده داستان قزوین؛ ” کتاب روبیک” را که مجموعه مستقلی از ۶ داستان در مورد دفاع مقدس نوشته است.

۷۱۱۹۸۴

وی از توابع نصرت‌آباد قزوین است که از سال ۶۴ نویسندگی را آغاز کرده است.

این نویسنده در گفت و گو با خبرنگار شاخص، اظهار کرد: اولین اثرم به عنوان عصر شاهد در هفته نامه ولایت چاپ شد که بعد از آن شروع به داستان نویسی کردم.

رضایی عنوان کرد: سال ۸۰ داستان‌های کوتاه من، به صورت اشتراکی در کتاب‌های برگزیده داستان قزوین به چاپ رسید.

وی اضافه کرد: مجموعه دیگری از داستان‌هایش درجشنواره ادبی “یوسف” توسط اداره ارشاد تهران و در جشنواره “پرواز پروانه‌ها” از سوی حوزه هنری قزوین به چاپ رسیده‌است.

این جانباز با اشاره به خاطرات هشت سال دفاع مقدس خاطرنشان کرد: بدترین خاطره‌ای که در ذهن دارم مربوط به عملیات والفجر ۱۰ در ۲۵ اسفند ماه سال ۶۶ زمان حمله به بعثی‌ها برای آزاد سازی شهر حلبچه بود که هر روز حدود ساعت۱۱، هواپیماهای عراقی به حلبچه می آمدند و آنجا را بمباران شیمیایی می‌کردند.

این نویسنده در خصوص اهمیت مطالعه کردن در جامعه امروز، گفت: باید مرز بین فضای مجازی و مطالعه رسانه‌های مکتوب را تفکیک کرد، مطالعه جراید و کتاب‌های ارزشمند می‌تواند تاثیرات شگرفی در آدمی داشته باشد؛ شبکه‌های مجازی مزایای کمتری دارند و هرگز نمی‌توانند جای خالی کتاب‌ها در زندگی امروز را پر نماید.

رضایی افزود: باتوجه به اینکه رشد فرهنگی و شناخت جامعه نیازمند مطالعه است فضای نامحدودی را به وجود می‌آورد درحالیکه فضای مجازی بیشتر جنبه سرگرمی دارد.

این جانباز در خصوص ایجاد ترغیب جوانان به مطالعه کتاب‌های دفاع مقدس گفت: اگر شاخصه‌های فرهنگی در یک اثر مشخص شده باشد جامعه به سمت خواندن کتاب‌های دفاع مقدس کشیده می‌شود.

وی افزود: اگر بخواهیم ادبیات شاخص بی طرف را پروا دهیم باید نگاه‌های امنیت اندیشی و سیاسی اندیشی را کنار گذاشته تا کتابهای دفاع مقدس افکار نوجوانان را رشد دهد.

این نویسنده با تاکید بر اینکه خاطرات مستند چاپ می‌شود، تصریح کرد: ما نباید از دید انسانی به دشمن نگاه کنیم و باید خاطرات را بی طرفانه بنویسیم چراکه هر چه قدر خاطرات مستندتر باشد با استقبال بیشتری روبه‌رو خواهد شد.

رضایی ادامه داد: به طوریکه کتاب” دا” اثر زهرا حسینی به علت نشر واقعیات حتی در آمریکا هم مورد استقبال واقع شد.

این جانباز با بیان اینکه اصولا جنگ چهره خوبی ندارد اما از لحاظ دفاع آن را مقدس می‌دانیم ، ابراز کرد: رزمندگان در زمان جنگ سعی داشتند بینش و کردار خود با بینش صحابه پیامبر تطبیق دهند.

وی اذعان داشت:  اگر ما داستان و منبع خوبی نداشته باشیم در زمینه سینما و تئاتر هم پیشرفت نخواهیم کرد.

رضایی با اشاره به پیشرفت در زمینه تکنیک و فنون داستان‌نویسی تشریح کرد: تاکنون آثار خوبی در داستان نویسی چاپ شده اما  از لحاظ محتوا محتاطانه عمل می‌کنیم و هنوز به مرحله بی طرفی نرسیده‌ایم.

این نویسنده با بیان اینکه قشر وسیعی از رزمندگان دوران جنگ را نوجوانان و جوانان تشکیل می‌دادند، خاطرنشان کرد: در زمینه کتاب‌های کودک و نوجوان باید کار جدی صورت گیرد تا اثر آن را در این قشر احساس کنیم.

این جانباز درخصوص مشکلات نشر کتاب در استان گفت: مشکل چاپ آثار مربوط به استان ما نیست در همه استانها با این مشکل مواجه هستیم و اگر آثار در حد چاپ باشند خیلی از ناشران آمادگی چاپ آثار را دارند.

رضایی اذعان داشت: با نبود صفحه هنری در نشریات نوجوانان، نویسندگان مبتدی نمی‌توانند آثار خود را به چاپ برسانند و این موضوع آن‌ها را بی‌رمق کرده است.

این نویسنده در انتها گفت: اگر برای نویسندگان در مطبوعات و هفته نامه‌ها صفحه‌ای در نظرگرفته شود این افراد شوق و اشتیاق بیشتری برای نوشتن پیدا می‌کنند چه بهتر است که نشریات محلی به این موضوع اهمیت دهند.

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

آخرین اخبار