وضعیت نابسامان ایستگاه‌های اتوبوس شهر قزوین/ کمبود بودجه طرح‌های سازمان اتوبوسرانی را متوقف کرده است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 96486
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۸:۴۲
شاخص گزارش می‌دهد؛
شاخص : ایستگاه‌های اتوبوس از جمله خدمات شهری محسوب می‌شوند که شهروندان موظف به حفظ و نگهداری آن هستند اما در برخی مکان‌ها با صحنه‌هایی مواجه می‌شویم که تامل برانگیز و تاسف‌بار است.
۸۱۷۰۵۹۹۱-۷۰۰۷۲۱۸۳

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، امروزه با توجه به افزایش جمعیت و در کنار آن بالا رفتن میزان تردد افراد در مسیرهای مختلف درون شهری، استفاده از وسایل نقلیه عمومی اجتناب ناپذیر است.

اتوبوس‌ها یکی از مهم‌ترین و مناسب‌ترین وسایل نقلیه عمومی برای جابه‌جایی درون شهری و گاهاً برون شهری است.

ایستگاه‌های اتوبوس از جمله خدمات سازمان اتوبوسرانی است که برای راحتی و آسایش شهروندان در نقاط مختلف شهر تعبیه شده تا در فصول گرما و سرما از آن بهره‌مند شوند.

با گشتی در سطح شهر قزوین وضعیت بعضی از ایستگاه‌های اتوبوس را مورد بررسی قرار می‌دهیم که متاسفانه بسیاری از آن‌ها مشکلات فراوانی دارند.

از آنجا که این خدمات جزء بیت‌المال محسوب می‌شود، همه شهروندان موظف به حفظ و نگهداری آن هستند تا حقوق کسی پایمال نشود اما در برخی مکان‌ها با صحنه‌هایی مواجه می‌شویم که تامل برانگیز و تاسف‌بار است.

در یکی از ایستگاه‌ها به صحبت با مردم می‌پردازیم؛

خانم میانسالی با ابراز نارضایتی از وضعیت ایستگاه های اتوبوس گفت: همه صندلی‌ها از جا کنده شده و نمی‌توان به راحتی از آن‌ها استفاده کرد.

شهروند دیگری به سقف تخریب شده اتاقک ایستگاه اشاره کرد و افزود: تمام لامپ‌ و سیم‌پیچی‌ها مورد سرقت قرار گرفته و در ساعات تاریکی دچار مشکل می‌شویم.

وی ادامه داد: شیشه‌ها طی مشاجرات خیابانی شکسته و خرد شده‌اند.

۲۰۱۵۱۲۰۶_۱۵۰۱۴۸

مرد سالمندی در یکی دیگر از ایستگاه ها به ساختار نامناسب ورودی اشاره و بیان کرد: ورودی ایستگاه به دلیل شیب زیادی که دارد در فصول بارندگی به خصوص بارش برف لغزنذه شده و افراد سالمند توانایی استفاده از آن را ندارند.

دختر دانشجویی درخصوص اسپری نویسی‌ها و آگهی تبلیغاتی که ظاهری نامطلوب برای ایستگاه های اتوبوس فراهم کرده، ابراز کرد: وضعیت ایستگاه‌های هم جوار به دانشگاه‌ها به این شکل بوده و آگهی‌های انجام تحقیق، پروژه و … در و دیوار آن‌ها را پر کرده است.

وی ادامه داد: هیچکدام از ایستگاه‌ها شرایط مناسبی برای استفاده افراد معلول را ندارند و این امر کابوس بزرگی برای این افراد است.

زن سالمندی عنوان کرد: در بعضی از ایستگاه‌ها جایگاه نشستن وجود ندارد و باید کنار خیابان منتظر اتوبوس بمانیم.

یکی دیگر از شهروندان اذعان داشت: برخی از رانندگان اتوبوس رفتار ناشایستی با مسافران دارند که در شان شهروندان قزوینی نیست و نارضایتی بسیاری را به دنبال دارد.

وی با اشاره به فرسودگی برخی از اتوبوس‌ها اضافه کرد: در بعضی مسیرها اتوبوس‌ها بسیار کند حرکت می‌کنند و موجب اختلال در کارهای مردم برای رسیدن به مقصدشان می‌شوند.

پس از مشاهده شرایط ایستگاه‌ها و شنیدن صحبت‌های مردم به گفت و گو با محمدحسن ایرانخواه مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی قزوین می‌پردازیم.

۱۳۹۲۱۱۱۹۰۰۰۰۲۰_PhotoA

وی با اشاره به خدماتی که این سازمان در بخش اتوبوسرانی به شهروندان ارائه می‌کند، اظهار کرد: سازمان اتوبوسرانی سعی دارد  تا امکانات رفاهی مورد نیاز در این بخش را برای شهروندان فراهم کند.

این مسئول عدم توجه مردم به حقوق شهروندی را یکی از علل تخریب خدمات شهری از جمله ایستگاه‌های اتوبوس دانست و گفت: متاسفانه برخی از شهروندان نسبت به حفظ و استفاده درست از خدمات و امکانات سطح شهربی توجه هستند.

کمبود بودجه عامل توقف طرح های نوسازی و بهسازی است

ایرانخواه با بیان اینکه طرح‌های متعددی برای بازسازی  و احداث ایستگاه‌های اتوبوس مدرن و پیشرفته در دست اجرا است، ابراز کرد: با توجه به کمبود بودجه و مشکلات اقتصادی موجود در کشور اجرای این طرح‌ها به تاخیر افتاده است.

 مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی قزوین خاطرنشان کرد: طرح نوسازی ناوگان اتوبوسرانی قزوین از سال ۱۳۹۰ آغاز و تاکنون ۱۵۰ دستگاه اتوبوس فرسوده، بازسای و قطعاتی از جمله موتور، بدنه، کف، صندلی و… تعمیر شده است.

وی هزینه بازسازی را ۵۰۰ میلیون ریال اعلام کرد و افزود: صرفه جویی و خودکفایی از جمله ویژگی‌های طرح نوسازی و بازسازی ناوگان اتوبوسرانی به شمار می‌رود.

این مسئول عنوان کرد: عملکرد سازمان اتوبوسرانی قزوین در عرصه حمل و نقل و صرفه جویی در مصرف سوخت از ۳۰۰ لیتر به ۱۰۰ لیتر رسید و مابقی آن در مرداد ماه سال جاری به دولت عودت داده شد.

ایرانخواه ادامه داد: سوخت یورو۴ با ۲۰ppm آلایندگی که در حد استانداردهای جهانی است به عنوان تشویق در کنار کلان شهرهایی مانند تهران، مشهد و اصفهان به اتوبوسرانی قزوین نیز اختصاص یافت.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی قزوین ادامه داد: سوختی که پیش از این مورد استفاده قرار می‌گرفت دارای ۷۰۰۰ppm آلایندگی بود که در همین رابطه شکایات فراوانی در خصوص آلودگی و دود اتوبوس‌های این سازمان از طرف همشهریان عنوان شده بود که با اختصاص سوخت جدید این مشکل حل شد.

وی تصریح کرد: سازمان اتوبوسرانی قزوین از پیشرفته‌ترین تکنولوژی روز دنیا برای دستیابی به ضریب اطمینان سیستم مدیریت ناوگان استفاده می‌کند.

bus2

این مسئول اضافه کرد: این سازمان با استفاده از تکنولوژی دستگاه‌های شرکت مگافورس با دقت جی پی اس ۶۶کاناله، ماژول جی پی اس شرکت تلیت برای تبادل اطلاعات خودرویی با مرکز، استفاده از سیستم کارت بلیط شرکت EB کره جنوبی و با استفاده از متخصصان بومی به بالاترین ضریب اطمینان در سیستم های نرم افزاری داخلی دست پیدا کرده است.

ایرانخواه عنوان کرد: سازمان اتوبوسرانی با استفاده از سیستم مدیریت ناوگان موجب بهره وری هر اتوبوس به واسطه افزایش تعداد مسافرین جا به جا شده در واحد کیلومتر شده است.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی قزوین تاکید کرد: با بهره مندی از تکنولوژی روز می‌توان در مصرف سوخت، کاهش آلودگی هوا و استفاده بهینه از حمل و نقل عمومی موثر بود.

ایرانخواه ابراز امیدواری کرد: مردم شریف قزوین نسبت به اصول شهروندی پایبند بوده و از امکانات سطح شهر به درستی استفاده کنند چرا که هزینه‌های زیادی بابت ارائه این خدمات صرف می‌شود.

وی با بیان اینکه سازمان اتوبوسرانی با هرگونه تخلف رانندگی برخورد جدی خواهد کرد، عنوان کرد: شهروندان می‌توانند انتقاد یا پیشنهادات خود را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۳۲۱۰ ارسال کنند.

آخرین سخن؛

زندگی شهری دارای قوانین و اصول خاصی است که هر شهروندی موظف به پایبندی به آن‌ها است تا خود در رفاه به سر ببرد و هم آسایش دیگران را سلب نکند.

همچنین در دین مبین اسلام آیات و روایات متعددی در زمینه احترام به حقوق یکدیگر وجود دارد بنابراین انتظار می‌رود در جامعه اسلامی ایران و در شهر قزوین  که سرشار از تمدن و فرهنگ است نسبت به این حقوق توجه کافی شود.

از آنجا که ایستگاه‌های اتوبوس از نظر رفاهی و هم از لحاظ زیباسازی شهر اهمیت دارد امیدواریم مسئولین گوشی شنوا و چشمی بینا در برابر خواسته‌ها و شکایات مردم از مشکلاتشان را داشته باشند.

انتهای پیام/۱۳۰۰/گ/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

آخرین اخبار