کتاب‌هایم را نمی‌خرند، گل‌های مصنوعی می‌فروشم/ عطش هنر در بیابان بی‌توجهی مسئولان ما را کشت - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 86605
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۸
حاشیه همایش چهارمین مجمع بسیج هنرمندان
شاخص : دختر نویسنده‌ای که با چشم گریان از فروش کتاب‌هایش با هزار خون و دل می‌گفت تا نامه‌ای که برای رئیس جمهور سابق نوشته بود به امید کمکی و حالا نان زندگیش را با فروش گل‌های مصنوعی در می‌آورد.
IMG_20151220_235449

به گزارش خبرنگار فرهنگ و ادب شاخص، روز گذشته چهارمین مجمع بسیج هنرمندان استان قزوین با حضور داود محمدی با عنوان رئیس مجمع و با موضوع دلایل انفعال و بی تفاوتی اجتماعی هنرمندان برگزار شد.

این مراسم که با حضور گلچینی از فعالان بخش‌های مختلف هنری شامل تئاتر، سینما، داستان، شعر، هنرهای تجسمی، گرافیک و … در سالن برگزار  که هر کدام با دغدغه خاصی به امید بیان و حل مشکلاتشان دور هم جمع شده ‌بودند.

تکمیل ظرفیت سالن و ایستادن عده‌ای در انتها به دلیل کمبود صندلی، حاکی از آن بود که هنرمندان با حضور حداکثری آمده بودند تا درد و دل‌هایشان را به گوش مسئولان برسانند.

پس از قرار گرفتن اعضای مجمع ( رئیس مجمع، نایب رئیس، بازرس اول و دوم) در جایگاه، طبق برنامه بیان مشکلات از سوی هنرمندان به نوبت شروع و توسط مجری برنامه مدیریت شد.

بابک سبحانی نژاد نویسنده قزوینی به عنوان اولین نفر، نادیده گرفتن پتانسیل‌های استان قزوین و نبود همدلی و رفاقت بین هنرمندان برای تشکیل یک صنف واحد را اصلی ترین مشکل پیش رو بیان کرد.

کاظم‌لو به نمایندگی از هنرهای تجسمی گفت: سهیم نبودن هنرمندان متخصص مبلمان شهری در تصمیم‌گیری‌‌های شورای شهر و شهرداری نتیجه‌اش می‌شود نماد میدان مینودر که صرفا یک قوس جناغی است با هشت سوراخ ناقابل و جای تاسف دارد برای شهری که از مجسمه ‌سازان و معماران‌ ماهر برخوردار است.

بعضی‌ها هم میکروفون را در مسیری که می‌رفت تا برسد به صاحبش روی هوا می‌زدند، مانند پیرمرد خوش ذوق شهرستانی که بدون نوبت، عنوان جلسه را متذکر و گفت: مگر مجمع بسیج هنرمندان استان قزوین نیست؟! مگر تاکستان، بوئین‌زهرا و آبیک و … جزء استان نیستند که فقط و فقط دم از قزوین می‌زنید؟

عطش هنر در بیابان بی‌توجهی مسئولان ما را کشت

صنف موسیقی هم از قافله عقب نماند و غربت خود را در سلیقه‌ای برخورد کردن مسئولان نسبت به موسیقی عنوان و مظلومیتشان را اینگونه نشان دادند که « آقایان! ما که نمی‌خواهیم موسیقی مطربی و آن‌ورآبی به خورد مردم دهیم. عطش هنر در بیابان بی‌توجهی مسئولین ما را کشت».

فرد دیگری از دلسوزی و صداقت مسئولین حاضر در جلسه گفت تا به یک (ام٘ای) معنی دار برسد و بگوید؛ حالا که چهارمین مجمع را هم گذراندیم، عاقبت مجمع‌های اول، دوم و سوم به کجا رسید؟ آیا کمیته نظارتی بر عملکرد مجمع‌ها هست یا طبق معمول محفلی برگزار می‌شود تا فقط دورهمی گپی زده و همایش دهان ‎پر کنی به راه انداخته باشیم؟!

احمدی سرپرست گروه نمایش خدای کوچک از نبود سالن تمرین و عدم حمایت ارگان‌های مسئول مانند اداره ارشاد و ضرر ۱۷ میلیونی‌اش گفت تا شاعر آئینی که غصه کتاب‌های به فروش نرفته‌اش را می‌خورد و یک سوال کلیدی داشت که چرا قزوین قطعه هنرمندان ندارد؟

کتاب‌هایم را نمی‌خرند، گل‌های مصنوعی می‌فروشم

عده‌ای هم انگار با دغدغه‌های دیگری به جلسه آمده بودند مثل دختر نویسنده‌ای که با چشم گریان از فروش کتاب‌هایش با هزار خون و دل می‌گفت تا نامه‌ای که برای رئیس جمهور سابق نوشته بود به امید کمکی و حالا نان زندگیش را با فروش گل‌های مصنوعی در می‌آورد.

یا مثل بازیگر تئاتری که از بیماری کلیوی رنج می‌برد و کنایه‌ای به تعهد ۶ سال پیش محمدی زد که هنوز عملی نشده بود که واکنش و اصرار این نماینده برای یادآوری وعده‌اش فایده نداشت چرا که این هنرمند مایل به صحبت خصوصی با محمدی بود.

مدرسی خبرنگار خبرگزاری فارس خواست صحبت کند که مجری با بیان اینکه مجمع مخصوص هنرمندان است مانع حرف زدنش شد اما این خبرنگار صدایش را رساتر کرد و گفت: متاسفم که شما هم خبرنگاران را جزء حوزه‌های هنری نمی‌دانید!

مجری با اظهار عذرخواهی میکروفن را در اختیار او گذاشت تا از نبود بیمه و امنیت شغلی خبرنگاران از قلم و حنجره‌ای بگوید که برای دیده شدن همه کار می‌کند جز خود خبرنگار.

بعد از درد و دل‌های یک و نیم ساعته ۱۸هنرمند، جلسه با سخنرانی نیم ساعته داوود محمدی به پایان رسید.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

آخرین اخبار