۱۳ فایده‌ شگفت‌انگیز میخک - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 178568
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۶
شاخص : میخک غنچه‌ی خشک‌شده‌ی گلی است که روی درخت Syzygium aromaticum می‌روید.

به گزارش شاخص نیوز، این گیاه متعلق به خانواده‌ای به‌نام موردیان است و از گیاهان همیشه‌سبزی است که در مناطق استوایی و نزدیک به استوا می‌روید. قسمت‌های مختلف میخک، از جمله غنچه‌ی خشک‌شده، ساقه، و برگ‌های آن، مورد استفاده‌ی دارویی است. روغن میخک نیز بابت ویژگی‌های دارویی‌اش معروف است.

در این مطلب اطلاعاتی درباره خواص میخک، خواص میخک برای پوست، خواص میخک برای لاغری، خواص میخک برای مو و خواص میخک برای سلامتی بدن می‌خوانید.

میخک فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد، از جمله به گوارش کمک می‌کند، با سرطان مبارزه می‌کند، از کبد محافظت می‌کند، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند، دیابت را کنترل می‌کند، و کیفیت استخوان‌ها را حفظ می‌کند. از ویژگی‌های میخک داشتن خواص ضدجهش‌زایی و ضدمیکروبی است، و همچنین توانایی مبارزه با بیماری‌های دهان و سردرد. ضمن اینکه، مقوی قوه‌ی باه نیز هست.

میخک چیست؟

میخک یکی از ادویه‌جاتی است که در کشور‌های آسیایی مصرف می‌شود، از جمله در اندونزی، هند، پاکستان، و در بعضی از مناطق شرق آفریقا. این گیاه بومی جزیره‌ی مالوکو در اندونزی است. از این گیاه در بسیاری از نقاط جهان در تولید عطر نیز استفاده می‌شود و از این جهت بسیار محبوب است، به‌خصوص در آسیا. در انواع غذا‌های آسیایی از میخک به‌عنوان عصاره در غذا‌های مختلفی استفاده می‌شود. همچون بسیاری دیگر از ادویه‌جاتی که ریشه‌ی آسیایی دارند، میخک نیز تاریخچه‌ی دور و درازی در پس خود دارد. در قرن‌های سیزدهم و چهاردهم میلادی، میخک از اندونزی به چین، هند، ایران، و آفریقا عبور می‌کرد تا به اروپا برسد. در طی این دو قرن، قیمت این ادویه بسیار بالا بود و به‌همین‌خاطر، جنگ‌های متعددی بر سر قبضه‌کردن تولید و توزیع آن صورت گرفت. بسیاری از این جنگ‌ها، چه در قرون وسطی و چه در دوران مدرن، برای کنترل جزیره‌ی مالوکو بود. سرانجام هلندی‌ها توانستند از این نبرد‌ها پیروز بیرون بیایند و تا مدت‌ها جزیره‌ی مالوکو را در چنگال خود حفظ کنند. امروزه، میخک از اقلام مهم اقتصادی در سرتاسر جهان به‌حساب می‌آید.

حقایقی علمی درباره‌ میخک

میخک غنچه‌ی خشک‌شده‌ی گلی است که روی درخت Syzygium aromaticum می‌روید. این گیاه متعلق به خانواده‌ای به‌نام موردیان است و از گیاهان همیشه‌سبزی است که در مناطق استوایی و نزدیک به استوا می‌روید. قسمت‌های مختلف میخک، از جمله غنچه‌ی خشک‌شده، ساقه، و برگ‌های آن، مورد استفاده‌ی دارویی است. روغن میخک نیز بابت ویژگی‌های دارویی‌اش.

منبع: ستاره ها
انتهای پیام /۹۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار