ایران جانبی

» کاهش ۲۵درصدی تصادفات سال جاری/ اصلاح نقاط حادثه‌خیز با تعلل و تاخیر صورت می‌گیرد
کد خبر: 193609
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۳:۵۶
در کارگروه پیشگیری از جرم استان مطرح شد؛
شاخص : نماینده پلیس راهور در جلسه کارگروه تخصصی پیشگیری از وقوع جرم استان قزوین گفت: آمار تصادفات فوتی با اقدامات پیشگیرانه و کنترلی در چهار ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 25 درصد کاهش داشته است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، نشست کارگروه تخصصی پیشگیری‌های وضعی، امنیتی و انتظامی شورای پیشگیری از وقوع جرم استان قزوین با حضور نهادهای متولی در سالن جلسات دادگستری کل استان برگزار شد.

سرهنگ چگینی در این جلسه اظهار کرد: بیش از ۳۰۰ دستگاه خودپرداز در استان وجود دارد که متاسفانه بیش از نیمی از آن‌ها فاقد فاکتورهای امنیتی هستند.
وی افزود: با پیگیری‌های صورت گرفته برخی از بانک‌ها در جهت ایمنی بیشتر اقدامات لازم را انجام دادند اما متاسفانه‌ برخی بانک‌ها بویژه بانک‌های خصوصی هماهنگی لازم را ندارند.

رییس پلیس پیشگیری استان خاطرنشان کرد: بانک‌ها باید ملزم شوند تا برای ایمنی بیشتر در بحث نصب خودپردازها درخواست خود را از طریق شعب سرپرستی به پلیس پیشگیری استان ابلاغ کنند و در صورت تایید به نصب آن بپرازند.

وی افزود: خوشبختانه طی چند سال گذشته ما هیچ گونه سرقت از خودپرداز در استان نداشتیم در حالی که در سایر استان‌ها شاهد این موضوع بوده‌ایم؛ بنابراین باید امکانات امنیتی برای نصب خودپرداز به صورت کارشناسی صورت گیرد.

چگینی بیان کرد: متاسفانه برخی بانک‌ها اقدام به نصب دستگاه‌های خودپردازدر اماکنی که هیچ گونه ایمنی ندارند می‌کنند که یک مورد با هماهنگی دستگاه قضای در روستای مشعلدار پلمپ شد.

رییس پلیس پیشگیری استان در خصوص سرقت از بانک‌ها گفت: با تدابیر امنیتی که صورت گرفته چند سالی است که هیچ گونه سرقت از بانک نداشتیم، در این راستا طی بازه زمانی مشخصی در امسال و سال گذشته از بانک‌ها بازدید و نقایص ایمنی آن را اعلام کردیم که تاکنون خیلی ازآن‌ها رفع شده است.

وی با بیان اینکه هرگونه فعالیت بانک‌ها در ساعات غیر اداری باید با هماهنگی پلیس پیشگیری انجام شود، خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی از بانک‌ها بدون هماهنگی در تعطیلات و غیر از ساعات اداری به فعالیتی نظیر ساخت و ساز و نصب پیشخوان می‌پردازند.

این مقام انتظامی اظهار کرد: جابجایی و حمل پول باید با محافظ و خوردورهای مخصوص صورت گیرد تا از هرگونه سرقت جلوگیری کنیم.

سرهنگ عباسی نماینده پلیس راهور در خصوص دستورالعمل جلسه مبنی بر اصلاح نقاط حادثه خیز برای کاهش تصادفات اظهار کرد: آمار تصادفات فوتی با اقدامات پیشگیرانه و کنترلی در چهار ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۵ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: سال گذشته در چهارماهه ابتدای سال ۱۱ مورد تصادف با ۱۲ مورد متوفی داشتیم که این میزان در مدت مشابه امسال به ۹ فقره تصادف با ۱۱ متوفی کاهش یافته است.

نماینده پلیس راهور با اشاره به کاهش ۸ درصدی مجموع تصادفات استان گفت: تعداد مجموع تصادفات استان ۶ هزار و ۶۰۵ مورد بود که توانستیم ۵۷۲ فقره در وقوع تصادفات کاهش داشته باشیم.

این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: در بحث نقاط حادثه خیزاستان تاکنون ۵۷ مورد شناسایی شدند که به تفکیک ۱۷ نقطه در شهرستان قزوین، نه نقطه در تاکستان، شش نقطه در آبیک، ۱۲ نقطه در البرز، سه نقطه در بویین زهرا و ۱۰ نقطه در آوج است.

وی ادامه داد: علی‌رغم اینکه مکاتبات لازم در خصوص رفع نقاط حادثه‌خیز با سازمان‌های ذی ربط انجام شده است، چهار نقطه حادثه خیز رفع نقص شده، نه مورد در دست اقدام و در ۴۱ نقطه حادثه خیز تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.

عباسی بیان کرد: بر اساس مثلث عوامل تصادفات در ایران خطای انسانی با ۹۲ درصد بیشترین عوامل تصادفات را به خود اختصاص داده است و بعد از آن نقص راه‌ها بیشترین عامل تصادفات را به خود اختصاص می‌دهند.

این مقام انتظامی تصریح کرد: براساس پیگیری‌های انجام شده بیشترین مشکلات ما در بحث تصادفات، اختلاف نظر در موضوع تفکیک حوزه ناحیه شهری و برون شهری، بین شهرداری و اداره راه و شهرسازی است که طی جلسه‌ای دراستانداری نیز این تفکیک حوزه با حضور مدیر کل اداره راه، شهردار و نمایندگانی از این دو نهاد انجام شده اما متاسفانه در جهت اصلاح نقاط حادثه‌خیز زیر بار نمی‌روند.

وی افزود: ما مواردی از تصادفات را داشتیم که هیچ کدام از دستگاه‎های راه و شهرسازی و شهرداری زیر بار مسئولیت نرفته‌اند و از طرفی بعد از رخداد حادثه نقایص راه برطرف شده است و تابلوها نصب شده است.

عباسی تصریح کرد: درخواست داریم که همکاری لازم صورت گیرد و بر اساس تفکیک حوزه‌هایی که صورت گرفته دستگاه‌های متولی وظایف خود را در ازای رفع نقایص راه‌ها انجام دهند.

وی فزود: همچنین در خصوص رفع نقاط حادثه خیز متاسفانه برخی دستگاه‌ها به دلیل مشکلات مالی با تعلل و تاخیر اقدام می‌کنند و یا به طور کلی صورت نمی‌گیرد.

حیدری معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم با اشاره به دستور العمل‌های جلسه اظهار کرد: در خصوص عدم ایمنی دستگاه‌های خودپرداز که استاندارد لازم را ندارند مکاتبات لازم با بانک‌ها انجام شد که آن‌ها قبل از نصب مجوزلازم را از نهاد پلیس و پیشگیری دریافت کنند.

وی با بیان اینکه طی سال گذشته ۳۹ نفر فوتی در تصادفات درون شهری داشتیم، افزود: باتوجه به رشد فزاینده تصادفات درون شهری مطرح کردیم که نقاط حادثه خیز توسط پلیس راهور شناسایی و به دستگاه‌های زیربط اعلام شود تا نسبت به رفع نقایص آن بپردازند.

انتهای پیام/ ۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار