۹ماه است حقوق نگرفتم و مرا تهدید به اخراج می‌کنند/ رییس جمهور طاعون بیکاری در قزوین را درمان کند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 115140
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۵
جمعی از شهروندان در گفتگو با شاخص:
شاخص : سی‌ویکم سفر استانی هیئت دولت تدبیر و امید هفتم مهرماه سال جاری انجام شد و دارای حواشی بسیار بود؛ واکنش افراد به سفر ریاست جمهور در استان قزوین متفاوت بود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، ۷ مهر ۹۵ روزی بود که جمعی از مردم شریف استان قزوین به منظور مطالبات وعده‌های ۳سال اخیر رییس جمهور به استقبال کاروان تدبیر و امید رفتند.

واکنش افراد به سفر ریاست جمهور متفاوت بود از این رو برای بیان دیدگاه آنان ما نیز همراهشان شدیم تا دلایل حضور آن‌ها را جویا شویم.

در بین مردم گروهی که دست نوشته‌هایی با مضامین “عزت پاسپورت ایرانی چه شد؟” “امید بستیم تدبیر نکردید؟” “با فیش‌های نجومی چه کردید؟” به دست داشتند توجهم را به خود جلب کردند.

یکی از جوانان حاضر در این جمع با بیان نظرات خود چنین اظهار کرد: ما معترض به دولت نیستیم بلکه منتقدیم، نقد سازنده برای خود دولت هم سودمند است؛ آمده‌ایم از وعده‌های ۱۰۰ روزه بپرسیم که چرا آیا در مدت وعده داده شده مشکلات اقتصادی حل نشده است؟

وی افزود: گفتید پاسپورت‌های ایرانی عزت ندارند آیا عزت آن بازگشته است؟ برای حل مشکلات اقتصادی برجام را پیشنهاد دادید که بعد از سفرهایی که با هزینه‌های میلیاردی و برداشت از بیت‌المال انجام شد، اعلام کردید پس از امضای قرار داد پول وارد کشور می‌شود؛ اما حالا همچنان اموال بلوکه شده در تصرف آمریکاست؟ برجام تنها خفت را به ایران تحمیل کرد.

این جوان خطاب رییس جمهور گفت: آقای روحانی! باید شکرگزار چه چیزی باشیم؟ بیکاری، بی‌پولی؟ گرسنگی؟ این مردم شما را به این جایگاه رساندند و اگر بخواهند شما دیگر رییس جمهور نخواهید بود!

photo_2016-09-29_20-47-12

بودجه استانی و بیت المال را صرف تبلیغات نکنید

یکی دیگر از جوانان با اشاره به اینکه امروز سطح شهر و روستاها را با بنرهای تبلیغاتی که از بودجه شهرداری استان و بیت‌المال پر کرده‌اند، گفت: باید خود رییس جمهور بودجه‌ای برای سفرهای استانی در نظر گیرند تا بودجه استانی و بیت‌المال صرف تبلیغات سفرهای ریاست جمهوری نشود.

وی ادامه داد: آقای روحانی ریس جمهور ایران است نه آمریکا، آلمان و فرانسه؛ شما جوانان آن‌ها را کارمند کردید در حالی که جوانان تحصیل کرده ما بیکارند، مردم از لحاظ اقتصادی واقعا دچار مشکل هستند و برپایی کنسرت دردی از ما دعوا نمی‌کند.

کریمی نیز با بیان اینکه همه وعده های انتخاباتی رییس جمهور توخالی بوده، افزود:  دائما دم از رهبری می‌زنید اما در عمل برخلاف منویات رهبر عمل می‌کنید، تا کی به ما دروغ می گویید؛ حقوق ۸۰۰ هزار تومان کارمندان کجا و حقوق ۳۰ میلیونی معاونان کجا؟ آیا غیر از این است که شما با رای ما به ریاست جمهوری رسیدید؟

وی اضافه کرد: امروز گرانی بی‌داد می‌کند؛ ما به دولت احمدی نژاد هم نقد می‌کنیم اما در طرح مسکن مهر با همه کاستی‌ها، صنعت ساختمانی شکوفا شد البته اینکه ساختمان‌ها در بیرون از شهر احداث شد از خیانت مسوولین استانی بود ولی به هر حال افراد زیادی خانه دار شدند و نان در سفره‌ها بیش از الان بود.

photo_2016-09-29_20-52-40

روز روشن به مردم دروغ نگوید

با جدا شدن از این جمع به مسیر خود ادامه دادم که تعدادی از مردان مسنی که ظاهرا از روستاهای اطراف آمده بودند توجه مرا به خود جلب کرد، جلو رفتم و از علت حضور و مشکلاتشان پرسیدم که یکی از آنان گفت: در استان قزوین اکثر اداره‌ها به جز اوقاف و ثبت اسناد با پارتی بازی کار راه می‌اندازند چندی پیش من برای انجام کاری به یکی از اداره‌ها مراجعه کردم زمانی که خانم پشت میز متوجه شد من از روستا آمده‌ام با برخورد بدی با من رفتار کرد که حتی کار به حراست کشید.

photo_2016-09-29_20-51-07

وی عنوان کرد: اگر آقای روحانی می‌خواهند کاری انجام دهند باید از اداره‎ها شروع کنند چرا که از نظر من قزوین رکورد دار پارتی بازی است و اگر ما مسلمان هستیم نباید به یکدیگر خیانت کنیم و به دروغ دم از انسانیت بزنیم.

مسوولین به فکر مهاجرت روستایان باشند

شفیعی با اشاره به مشکلات بیکاری و اقتصادی موجود در جامعه، گفت: از بین رفتن صنعت ساخت و ساز، کشاورزی و منابع آبی به ویژه در روستاها باعث مهاجرت جوانان و خالی شدن روستاها شده است و بیشتر افراد مسن، ساکن آن‌ها هستند.

وی تاکید کرد: مسوولین استان قزوین به روستاهای بخش الموت توجهی ندارند درحالی تعداد افراد تحصیل کرده در آنجا کم نبوده، احیا و رونق روستاها را در اولویت قرار دهید؛ استانداری همیشه می‌گوید بودجه نداریم.

photo_2016-09-29_20-55-33

جوان دیگری که در جمع حضور داشت با بیان اینکه مشکلات اجتماعی هر روز افزایش می‌یابد، خاطر نشان کرد: امروزه مشکلات اعتیاد و افزایش جرائم به دلیل بیکاری است و همچنین افزایش بیماری‌ها نیز به دلیل استفاده زیاد از مواد شیمیایی در کشاورزی، ورود برنج‌های هندی و فست فودهاست که امنیت غذایی را به خطر انداخته  چه بسا این مشکلات در ابتدا گریبان مردم را خواهد گرفت که باعث آن دولت است.

وی افزود: اگر کسی به مردمش خیانت می‌کند باید به پای چوبه دار کشیده شود اما متاسفانه کسی بازخواست نکرده و به این مسائل رسیدگی نمی‌کند و مسوولین نیز تنها به فکر رفع تکلیف و گرفتن حقوق خود در سر ماه هستند و مدیریت و نظارتی ندارد.

بیکاری مشکل همه گیر در استان قزوین

با گل انداختن صحبت‌ها، افرادی نیز به جمع ما اضافه شدند که در این بین فرد جوانی با اشاره به مشکلات خود گفت:  الان سر چهارراه‌ها پر از افراد بیکاری شده که به امید کارگری آمده‌اند، بیکاری تبدیل به طاعون همه گیر در استان شده در حالی که قزوین در صنعت و کشاورزی حرف اول را می‌زند اما متاسفانه به آن توجه نمی‌شود و آزادی بیان نیست.

وی با اشاره به نمایندگان استان، شهردار  و حقوق‌های میلیونی آن‌ها گفت: درد مردم را بیان و به آن رسیدگی کنید؛ منی که بیکار هستم و دست خالی به خانه برمی‌گردم و همسرم به دلیل خرجی ندادن از من شکایت می‌کند و طلاق می‌خواهد چه کنم؟

خانم جوانی که به تازگی ازدواج کرده نیز در مورد مشکلات ابتدای زندگی خود چنین ابراز کرد: ما مستاجر هستیم و با کارگری همسرم امرار معاش می‌کنیم که کفاف اجاره خانه را هم نمی‌دهد و خانواده‌هایمان نیز وضعیت مالی خوبی ندارند تا از ما حمایت کنند.

وی ادامه داد: پیش از این من و همسر در کارخانه لیا به عنوان سرایدار مشغول به کار بودیم که حقوق ما را ندادند و نگهبان دیگری آوردند؛ برای دریافت حقوق معوقه خود شکایت کردیم اما نتیجه‌ای نداد، آمده‌ام تا شاید رییس جمهور مشکلات کاری و مالی ما را حل نماید.

photo_2016-09-29_20-49-01

یکی دیگر از روستایان حاضر در جمع نیز با بیان اینکه درمانگاه روستای معلم کلایه و زوارک حتی یک دکتر ندارد، تشریح کرد: اگر فردی دچار بیماری شده و حالش بد شود کسی نیست به آن رسیدگی کند و دیگر جوانی در روستا نمانده که آن را به درمانگاه دیگری انتقال دهد.

خانم محمدی که از ساکنان تهران و به امید دیدار با رییس جمهور به قزوین آمده  بود، عنوان کرد: در دوره گذشته و این دوره نامه‌هایی برای رسیدگی به مشکلاتم ارسال کردم که البته نتیجه‌ای نگرفته‌ام و امروز نیز به امید دیدار با رییس جمهور و با نامه‌ای دیگر آمده‌ام.

وی در خصوص مشکلات خود ابراز کرد: همسر من شغل آزاد داشته و مستاجریم اما درآمد ما کفاف اجاره منزل ما را نمی‌دهد درخواست من تنها شغلی مناسب برای همسرم است تا بتوانیم از پس مشکلات مالی زندگیمان برآیم.

اعتراض به پرداخت نشدن حقوق مساوی‌ست با اخراج!

یکی از کارگران کارخانه کنتورسازی قزوین با اشاره به اینکه اکثر کارخانه‌های شهر صنعتی قزوین راکد مانده‌اند، تصریح کرد: کارگران دیگر کارخانه‌های نیمه فعال نیز با بدعهدی کارفرماها حقوقی دریافت نمی‌‍کنند و اعتراض را با اخراج کردن فرد جواب می‌دهند که چند وقت پیش ۱۵۰ نفر را به این علت از کارخانه ما اخراج کردند در حال که ۹ ماه حقوق مان را پرداخت نکردند.

photo_2016-09-29_20-54-53

وی اضافه کرد: ما بلاتکلیف مانده‌ایم که چه کنیم اخراج شویم که وضعیت شغلی مناسب نیست اگر هم بمانیم حقوقی نمی دهند لذا عاجزانه از رییس جمهور می‌خواهیم به مشکلات ما هم از لحاظ حقوقی و هم حاشیه امنیت کاری رسیدگی کنند چرا که امیدمان اول خدا و بعد آقای روحانی‌ست که از ما پشتیبانی کند.

دین ما خط قرمز ماست

یکی از کارگران کارخانه دیگر که با لباس فرم آمده بود، اظهار کرد: اجبار در آمدن به این استقبال و حضور بی‌شمار دانش‌آموزان به چه علت بود؟ ما عربستان نیستیم، آقای روحانی که لباس سنت پیامبر به تن دارد نباید به دین خیانت کنند، دین ما خط قرمز ماست در حال حاضر دولت عربستان، آلمان، فرانسه به ما مشق می‌کنند چه کنیم جیره خوار آمریکا شده‌ایم طی این دو سال که از برجام گذشته چه نتیجه ای حاصل شده؟

وی با اشاره به اینکه نباید در روز روشن به مردم دروغ بگویند، بیان کرد: در این سه سال کار مثبتی انجام نگرفته و در بحث برجام نیز اقتدار ملی را به زیر سئوال بردند و امروز هم جیبوتی که مشخص نیست کجای نقشه است برای ما قیافه می‌گیرد؛ در گذشته حتی عربستان جرات حرف زدن با ملت ایران را نداشت؛ در مسئله رکود اقتصاد هم بیایند و کارخانه‎های تعطیل شده  و کارگرهایی که برخی حتی ۱۴ ماه  حقوق نگرفته‌اند، را ببینند.

بانوی معلولی که علت حضور خود را دادن نامه به رییس جمهور عنوان می‌کرد، بیان کرد:  من هم به دلیل مشکل مالی آمده‌ام چرا که شوهرم منبع درآمد چندانی ندارد و من نیز به دلیل معلولیت قادر به کار کردن نیستم و انتظار دارم حداقل وام‌هایی با سود پایین به ما بدهند تا توان باز پرداخت آن را داشته باشیم.

photo_2016-09-28_11-58-50

یکی از اهالی روستای اسماعیل آباد نیز چنین عنوان کرد: ما در روستای خود حتی یک پاسگاه پلیس نداریم  که در زمان وقوع مشکلی به آنجا مراجع کنیم.

در زمان بازگشت به تک تک افرادی که امروز به امیدی آمده، نامه نوشته و گوش سپردند تا شاید کلیدی برای مشکلاتشان بیابند، فکر کردم ؛ ملت ما ملت صبور و مقاومی هستند که با سیلی صورت خود را سرخ می‌کنند.

شب هنگام  از درد مردم خواب به چشمانم نمی‌آمد نمی‌دانم مسوولین چگونه شب را به سپیده صبح رساندند….

انتهای پیام/۷۰۰

مطالب مرتبط

یک پاسخ به “۹ماه است حقوق نگرفتم و مرا تهدید به اخراج می‌کنند/ رییس جمهور طاعون بیکاری در قزوین را درمان کند”

  1. پرسنل اداره کل میراث فرهنگی گفت:

    سلام ماهم حدود ۲ ماه است که حقوق نگرفتیم خواهش می کنیم صدای ما را به گوش مسئولین برسانید این بود دولت تدبیر و امید پدرمان درآمد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار