برداشت بادام از باغستان‌های سنتی قزوین آغاز شد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 7209
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۱ - ۷:۰۶

خبرگزاری شاخص نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، مرتضی تدین اظهار کرد: در حال حاضر حدود دو هزار و 500 هکتار باغ سنتی در قزوین وجود دارد که بیشتر درختان موجود در این باغستان‌ها به بادام اختصاص دارد.

وی با اشاره به ویژگی و شرایط آب و هوایی کشت بادام افزود: درخت بادام نیاز زیادی به آبیاری ندارد و در برابر بی‌آبی مقاوم است، همچنین نگهداری از آن نسبت به درختان دیگر راحت‌تر است.

مدیرعامل شرکت تعاونی باغستان‌های سنتی قزوین ادامه داد: انواع درختان بادام موجود در باغستان سنتی از نوع سنگی، شمشیری و گرد است.

تدین، ارگانیک بودن بادام و عدم نیاز به کود و سم را از مزایای کشت بادام در باغستان سنتی قزوین دانست و با اشاره به قدمت و کشت این محصول در باغستان سنتی بیان کرد: درخت بادام در باغستان سنتی بیش از هزار سال قدمت دارد و همچنین در سفرنامه‌ها نیز تا یک هزار و 200 سال بیش از باغستان سنتی قزوین که در اطراف شهر بوده یاد شده است.

مدیرعامل شرکت تعاونی باغستان سنتی قزوین اضافه کرد: سرمازدگی زودرس، وجود آفات و زرد شدن درختان و خشک شدن درختان بادام به دلیل وجود کرم ساقه‌خوار از مشکلات اصلی درختان بادام در باغستان‌های سنتی قزوین است.

تدین در خاتمه یادآور شد: با ارایه برنامه‌ها و راهکارهای مناسب می‌توان گام‌های مؤثرتری در راستای افزایش تولید بهتر و با کیفیت این محصول و عرضه آن به بازار برداشت کرد.

مطالب مرتبط

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار