fatf می‌تواند شوک‌های منفی بر روند اقتصادی کشور وارد کند
کد خبر: 107354
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۷
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد قزوین:
شاخص : کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه ادعایfatf می‌تواند شوک‌های منفی را بر روند اقتصادی کشور وارد کند، گفت: طرف مقابل بر روی خط قرمزهای نظام دست گذاشته و آن‌ها را دست مایه بهانه قرار داده که به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.

بیت‌الله اکبری‌مقدم، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار شاخص، در خصوص تعهدات جدید دولت ایران در قبال نهاد بین‌المللی مبارزه با پولشویی«FATF» در فضای پسابرجام، اظهار کرد: پولشویی در واقع کسب پول از یک جنایت و عملی جنایتکارانه است که در چرخه اقتصادی می‌چرخد و در قالب معامله‌ای به یک کالا یا زمین و… تبدیل شده تا به نوعی پاک جلوه داده شود.

وی با بیان اینکه پولشویی در مجامع بین‌المللی حد و مرز قانونی ندارد، توضیح داد: قرارداد صورت گرفته این معنی را می‌دهد که ایران در عمل جنایتکارانه‌ای دست داشته است.

کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه افزود: ادعای پولشویی علیه ایران اگر به دلیل حمایت از فلسطین، سوریه و دیگر کشورهای اسلامی باشد و حمایت از تروریسم تعبیر شود باید گفت؛ این تعبیری یکطرفه از سوی ابرقدرت‌ها نسبت به جمهوری اسلامی است.

اکبری مقدم در همین زمینه ادامه داد: در حالی که بر همگان آشکار است که اقدامات ایران هیچگاه به معنی حمایت از تروریست نیست و آن‌هایی که ایران را متهم به این کار می‌کنند چشمشان را بر روی جنایت‌هایی که علیه مردم مظلوم فلسطین و سوریه انجام می‌دهند بسته‌اند.

این کارشناس ابراز کرد: با وجود چنین جنایت‌هایی می‌توان گفت؛ دستان غرب هم به عمل پولشویی آلوده شده است و ادعای آن‌ها علیه ایران اتهامی بیش نیست.

وی خاطرنشان کرد: ایران قوانین ضد پولشویی کاملی دارد که از ۸ سال گذشته در داخل کشور به شدت از طریق بانک‌ها، استعلامات متمرکزی که برای وام ها وجود دارد و حساب‌هایی که باز می‌شود اعمال شده و بسیار خوب عمل کرده است.

نباید از خط قرمزهای نظام عبور کرد

کارشناس مسائل اقتصادی اذعان داشت: اما در سطح بین‌المللی از آنجا که پولشویی مسئله‌ای است که همه دنیا با آن سر و کار دارند گاهی می‌تواند جنبه رسانه‌ای و تبلیغات منفی علیه یک کشور به خود بگیرد.

اکبری مقدم تصریح کرد: تبلیغات سوء می‌تواند شوک‌های منفی را بر روند اقتصادی کشور وارد کند اما خیلی ساده می‌شود قوانین پولشویی که در ایران در حال اجرا است را به مجامع بین‌المللی اثبات و اعلام کرد تا رفع اتهام شود.

این کارشناس عنوان کرد: طرف مقابل بر روی خط قرمزهای نظام دست گذاشته و آن‌ها را دست مایه دخالت قرار داده است که به هیچ عنوان پذیرفتنی نخواهد بود و نباید از آن‌ها عبور کرد.

وی یادآورشد: برای مثال حمایت از فلسطین، سوریه و دیگر کشورهای اسلامی که مورد ظلم مستکبران قرار گرفته‌اند نوعی پولشویی تفسیر شده است در حالی که این مسائل برای نظام جمهوری اسلامی رسمیت داشته و در تمام دنیا بر هیچ کسی پوشیده نیست.

کارشناس مسائل اقتصادی افزود: حال اینکه پولشویی کاری پنهانی و جنایتکارانه است و با حمایت از یک مظلوم و مسلمان که وظیفه همه مسلمانان جهان است منافات آشکاری دارد.

اکبری مقدم بیان کرد: بعضی از کشورها که دنبال بهانه‌ای برای قطع روابط بین‌المللی اقتصادی با ایران هستند به چنین مسائلی دست اندازی می‌کنند اما تاثیر محسوسی در آن نخواهد داشت.

این کارشناس تاکید کرد: حمایت از حزب‌الله یک اعتقاد و باور است، اگر قرار باشد با یک تهدید کنار بکشیم و حمایت از مسلمانان را رها کنیم در این صورت آرمان و ارزش‌های انقلاب اسلامی و نظام زیر سوال خواهد رفت.

وی در ادامه گفت: هرگز نباید از اعتقادات خود دست برداریم چراکه به نظر من باید با دلایل قانع کننده‌ای در جامعه بین‌المللی از مواضع خود دفاع کرد و بر آرمان‌های خود پایبند بود.

قرار دادن اطلاعات محرمانه کشور در اختیار FATF اشتباه محض است

کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: قرار دادن اطلاعات محرمانه کشور در اختیار fatf اشتباه محض استنباید در راستای تحقق اهداف دشمن قدم برداریم.

اکبری مقدم اضافه کرد: وقتی ما مطمئن هستیم مرتکب جرمی نشده‌ایم و تنها این اتهامی چندین ساله است که بر اساس اختلافات ریشه‌ای که دشمن با نظام جمهوری اسلامی دارد زده می‌شود بنابراین نیازی نیست هر اطلاعاتی را در اختیار طرف مقابل قرار دهیم.

این کارشناس ادامه داد: در واقع باید به جایی عقب نشینی و زیربار خواسته دشمن رفتن، قوانین ضد پولشویی خود را به رخ آن‌ها بکشیم.
کارشناس مسائل اقتصادی در پایان تاکید کرد: سیاستمداران و دیپلمات‌های کشور باید تسلط کافی روی موضوع داشته باشند و از مواضع خود عقب نشینی نکنند و با قدرت تمام از خط قرمزها، آرمان‌ و ارزش‎های نظام دفاع کنند.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار